Silvaner a Riesling Erste Lage od Sauerů

2023 Escherndorfer Lump Silvaner trocken, Horst Sauer
13% alkoholu, ale pocitově je to lehké a tipoval bych méně. Otvírám páté víno z letošní kolekce Horsta Sauera a znova si užívám nízkého alkoholu. Už jsem připravený na to, že vína budou chutnat jinak hned po otevření a jinak s odkladem, záměrně začínám pozdě večer s tím, že si rozpitou lahev nechám do zítřka na druhé kolo poznámek. První večer to bude o lehkosti, svěžesti, střelném prachu a vápencové mineralitě.  

Ambaláž přeskočím, je už několik let stejná, dokonalá, to se neomrzí. Vzhled: čirá světlá žlutá barva spíš citronového odstínu, zelenkavá. Na nose zpočátku zralé travnaté tóny (seno), hodně jemná a vzdušná vůně citrusových plodů. V chuti (překvapivě) plnější ovocný nástup, svěží zralé citrusy a tráva. Je to hodně živé, dlouhé, a překvapivě (aspoň zpočátku) nedominuje kyselina. První dojem byl o minerálních tónech až do střelného prachu, ale tahle divočina rychle zmizí a nahradí ji tradiční vápencové tóny. S ohřátím a provdušněním se prvotní divoký Silvaner mění v tradiční, vystupuje kyselina, ale stále je to příjemně lehké pití.

2023 Escherndorfer Lump Riesling trocken, Horst Sauer
Z předchozích ročníků si pamatuju Erste Lage Riesling jako poměrně hutné, plné víno. Buď mě klame paměť (přečetl jsem si loňské poznámky a už tam zmiňuju nižší alkohol) nebo je to nějaké čarodějnictví, nevím. Na webu vinařství jsem našel jen základní analytická data obou ročníků ryzlinku, a ta jsou skoro stejná. 12,5% alkoholu, 4,9 gramu zbytkového cukru a 7,1 gramu kyselin. Před rokem to bylo téměř stejné. Ale letos je ryzlink z Lumpa nápadně lehký, s vynikající kyselinou, až konzervativně tradiční.

Ve skleničce je světle žlutá barva, na nose hlavě květiny, citrusy a bílé broskve. V chuti je silná citrusová kyselina, hned s nástupem tón mokrého kamene a navinule vápencová mineralita. Pocitově je to míň extraktivní a středně dlouhé, krásně pitelné, svůdně vybízivé a vděčné pití. Je to vlastně jednoduché, jen výrazná kyselina, vápenec a trochu ovoce, a je to hodně přitažlivé. A budu zvědavej, kam se to vyvine za půl roku, protože jsem čekal naopak plnější, hutnější projev. Zvědavost dodatečně probudila jedna poznámka na webu, vinařství doporučuje dvě různé teploty podávání. Nechal jsem víno ohřát a s teplotou kolem 12 stupňů se úplně změní v komplexnější, plnější ryzlink.

Soukromé vzpomínky z loňského léta jsou očividně zavádějící, protože si z loňska pamatuju sucho, soused na zahradě si několikrát stěžoval, že nic neroste, protože neprší. Proto jsem čekal plnější vína (nevím, jestli stejné počasí bylo 400 km daleko ve Frankách), ale Sauerovi se zřejmě vydali jinou cestou. Už jsem psal v minulém textu, že vínům s nižším alkoholem a lehčím projevem fandím.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Dokaž, že jsi člověk! *