Jsou vína, která je dobré vypít zamlada. Základní veltlíny školené v nerezu třeba, pro ty je mladistvá lehkost a svěžest důležitá. Už před rokem jsem propadl trojici základních vín, která vinařství Sepp Moser dělá z kamenitých terasovitých vinic u Dunaje, tedy veltlínu, ryzlinku a Sauvignonu. Sauvignon na lahvování ještě čeká, ale veltlín a ryzlink jsem si už minulý týden z Rohrendorfu přivezl, oba s myšlenkou na blížící se chřestovou sezónu.
2013 Grüner Veltliner von den Terrassen, DAC Kremstal, Sepp Moser
Typická ambaláž, štíhlá pistole se šroubovacím uzávěrem. Světloučká barva (bledě světlá :o), voňavé do lučních květin s podtónem citrusu a pepře. V chuti lehké, suché a svěží, citrusově travnaté, s drobnou perličkou na jazyku a příjemnou kyselinou, navíc jemně minerální. Odrůdový pepř je skoro znatelnější ve vůni než v chuti (po patnácti minutách ohřátí ve sklence už je to opačně, pepřová chuť se prosazuje. Pro mě raději chladit!) Středně dlouhé a sympatických 12% alkoholu. Mladý veltlín jak má být, a myslím, že do léta se ještě bude zlepšovat! (Na biodynamické hospodaření odkazuje jen logo demeter na zadní etiketě.)
2013 Riesling von den Terrassen, DAC Kremstal, Sepp Moser
Stejná ambaláž, o kousek plnější světlá citronová barva. Jemná, ale krásná vůně meruněk a trávy, později se ve sklence rozvinou i těžší tóny kandovaného ovoce. V chuti lehké, suché, s jemnou, nepříliš ostrou kyselinou, nezralými meruňkami a trávou, minerální závěr. Hádám, že za pár měsíců se meruňkové tóny v chuti budou prosazovat víc, ale je zábavné to pít i teď, mladičké. 12% alkoholu.
Už před rokem mě bavilo, jak jsou si ta vína podobná. Polohou čili podobnými vinicemi (mineralita), i rukopisem vinaře (lehkost, svěžest, travnaté tóny v chuti). Ideální vína do gastronomie, typické příklady párování vín s chřestem.