Uruguayské bedýnky nebudou, jen jsem vyměnil lahev s čtenářem příležitostně zaměstnávaným z Uruguaye. Nic takového zatím na Skleničkově blogu nebylo, tak jsem neodolal zveřejnit poznámky. Odrůda Tannat pochází z francouzského Madiranu, do jižní Ameriky ji (údajně) přivezli emigranti z Baskicka v sedmdesátých letech 19. století. V Uruguayi se stala oblíbenou národní odrůdou. Dává mohutná vína s výrazným vzhledem s měkkými, ale všudypřítomnými taniny, které podporují dlouhou archivaci.
Tannta 2011 Reserva Personal de la Familia, Pisano, Uruguay
Ve skleničce nevídaně temná, hustá barva, rudo-kávová. Ve vůni svěží zralé černé ovoce a příslib tříslovin. V chuti překvapivě pěkná kyselina, zralé ovoce (ostružiny a švestky) s navinulými až marmeládovými tóny, hladké taniny s lehkou štiplavostí a teplý kořenitý závěr. V dochuti hodně dlouhé, alkoholu není tolik, kolik bych hádal podle chuti (13,5%). Projev odrůdy je poněkud exotický (včetně výrazné koncentrace a bohatých taninů), ale kultivovaný a jemný. Spojení s grilovaným masem je jasné, ale až jednou ovoce zvítězí nad taniny, bude to vynikající! Cena na webu cca 450-500 Kč je OK, ale v současnosti je projev vína tak mohutný a nabušený, že dám sotva dvě deci a musím přepnout na jiný kanál :o)
Levnou bedýnku letních vín z rhônské Domaine des Gravennes najdete tady, přihlásit se můžete tady.
Koukám, že už je to dva roky starý zápis. Podařilo se mi jednu láhev až do dnes neotevřít a byla to špička. Škoda, že už tam nejezdím :)