Všechno, co jste chtěli vědět o Falanghině

Úvodní fotka z cyklu Plážování a dnes si dáme podobnou dvojici vín z Kampánie jako posledně se stejnou výhradou: titulek je ukradený u Woodyho Allena a já o Falanghině nevím nic. Ale mám dobré učitele, dvě špičková místní vinařství:
Falanghina del Sannio 2023, Feudi di San Gregorio
Falanghina del Sannio 2023, Mastroberardino

Starobylá odrůda dala základ proslulému falernskému vínu (odkazoval na něj i Vilém Kraus, když chtěl dokázat, že víno s původem musí být dražší než bez původu) a název Falanghina je zřejmě odvozený z řecké falangy, protože kůly, na kterých se réva vede, připomínaly starověkou válečnou sestavu. Obecně můžete očekávat malou hustotu výsadeb a vyšší výnosy, kolem 2 kg hroznů z keře. Nechci prozrazovat předem pointu, ale minulé srovnávání dvou vín odrůdy Greco di Tufo stejných vinařství pro mě dopadlo ve prospěch Mastroberardino. Dnes bych rozdíly mezi víny popsal podobně, ostatně obě jsou to nerezovky s poměrně krátkou dobou ležení v tanku na jemných kvasničných kalech, ale u mě by tentokrát vyhrálo Feudi.

Mastroberardino: lahev tvaru alsaské flétny, jednoduchá etiketa a poctivý celokorek. Ve skleničce výrazná, nazrálá slámově žlutá barva, na nose tenká jemná vůně žlutého ovoce a jablek, malá zralost. V chuti je to podobné, tentokrát spíš středně plné, s pěknou kyselinou, jablíčkové, sevřené, nápadně čistý projev, ale jaksi málo rozvinutý, málo expresivní. Svěžest, kamenitá mineralita v závěru, pěkných 12,5% alkoholu (jsme na italském Jihu), lehce travnatý projev. Technicky je to bezvadné a vzbuzuje to obdiv, ale ne silnější emoce.

Feudi di San Gregorio: klasická bordeauxská lahev a plastový uzávěr, typická výrazná etiketa. Ve skleničce je až zlatožlutá barva, no ohromná :-) Vůně je květinová s lehkým projevem nezralého bílého ovoce, i když to popisuju komplikovaně, tak je to velmi celistvé a harmonické, středně intenzivní. V chuti svěží kyselina s balzamikovými tóny, plnější tělo, zralé ovoce (jablka a broskve), díky zralosti a balzamikovým tónům je to hodně důrazné a expresivní – může to každý vnímat jinak a někoho to může i vyrušovat, ale mně se to hodně líbí. 13% alkoholu. Dlouhé, harmonické, se zralým ovocem, ale úplně suché. Ještě víc než u předchozího vína musím zdůraznit čistotu zpracování – tady je to ze zralejšího ovoce a s plnějším projevem, koncentrovanější, takže složitější struktura.

Ceny Mastroberardino 10,20 a Feudi 9,90 EUR, za mě 88 a 90 bodů. Kupovat po krabicích!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Dokaž, že jsi člověk! *