Piemontské autochtonní odrůdy Erbaluce a Vespolina tady před deseti lety propagovali vinaři sdružení kolem vinotéky Strade del Vino, potom dlouho nic. Vysvětlení přinesla první věta hesla Vespolina z anglické Wikipedie: „pěstuje se v Piemontu v okolí Gattinary a Ghemme.“ A protože Gattinara a Ghemme jsou v Čechách téměř neznámé pojmy, je to jasné :-)
Wikipedie dál tvrdí, že DNA analýza odhalila příbuzenství s Nebbiolem a že se Vespolina pěstuje i v lombardském Oltrepò Pavese jako Ughetta. Původ názvu Vespolina není jasný, ale samozřejmě to svádí ke slovním hříčkám s Vespou, po celé Evropě oblíbeným italským skůtrem, kterému čeští fanoušci říkají familérně Vespička. Jinak si myslím, že je to „až ta druhá nebo třetí odrůda,“ za Nebbiolem nebo Barberou. Některé poznámky zmiňují vysoké výnosy a lehký projev, takže to svádí k zařazení k méně ambiciozním vínům.
Vespolina Il Ricetto 2019 Colline Novaresi DOC, Tiziano Mazzoni
Z technických poznámek vinařství vyplývá redukce úrody, zatravňování vinic a organické hospodaření. Celé hrozny kvasí jen týden v nerezovém tanku s potápěním matolin. Školí se jen půl roku v nerezu, aby zůstaly zachované typické odrůdové vlastnosti. Ve skleničce je temná granátová rudá, vůně se mění s provzdušněním. Od úvodního čistého červeného ovoce přes jehličnatý les s pryskyřicí až po lehké náznaky asfaltu, které jsou ostatně v piemontských vínech dobře známé. I přes zmínky o asfaltu je dojem příjemný, lehký a harmonický. V chuti masité červené ovoce a pěkná kyselina, zároveň docela netypická struktura. Taniny se zdají nastupovat hned na začátku, za chvíli ustoupí a zanechají lehké, málo plné, ovocné tělo a dlouhou čistou dochuť postavenou na kyselině. Souzvuk kyseliny a taninů v závěru vysušuje patro a láká k dalšímu zkoumání, ale v případném hodnocení se budou konzumenti dost lišit. Je to lehké a příjemné pití, ale pro některé konzumenty může být reverzní průběh struktury s taniny na začátku problémem. 13% alkoholu, svěží a hodně mladý projev. Doporučuju otvírat až zmizí taniny, odhadem v červnu.
Po dvou dnech v otevřené lahvi se Ricetto krásně vyčistilo, taniny se schovaly a zůstal lehký ovocný projev s pěknou kyselinou, krásně pitelné víno jako potvrzení předchozího doporučení. Počkejte s otevřením rok nebo dlouze dekantujte.