Vernaccia di San Gimignano se vrací

Léto je za rohem, ale napřed pár slov o mém oblíbeném vinaři. Stefano Grandi z toskánského San Gimignana, vinař a majitel Podere Canneta, je boží člověk. Už jsem tady psal jeho vánoční odpovědi na moje oznámení, že jsem za tři týdny před Vánocemi vyprodal jeho vína: Budu o svátcích myslet na všechny, kdo ve vaší krásné Praze pijou moje vína… V dubnu jsem mu zase psal, jak je na tom s lahvováním: Tady je skoro léto, horko a slunečno, výborné počasí, kdybyste chtěl přijet. Vernacciu jsem nalahvoval před třemi týdny, už ji prodávám.   

BL P_ 130 Selfíčko se S Grandim

Na konci listopadu jsme spolu ručně z tanku nalahvovali dva kartony kalné, nehotové Vernaccie 2017. Kdybych chtěl bejt vtipnej, napsal bych mu, že v létě do Toskánska nepojedu, protože jeho Vernaccia je nejlepší v prosinci. Myslím, že ti, kdo si ode mě odnesli lahev kalné (super)autentické Vernaccie (nebo ji přišli ochutnat na lednovou Galadegustaci Prague Wine Trophy, pro bedýnkáře jsem ji měl pod pultem jako za socíku) si nenechají ujít možnost vyzkoušet, kam se víno za půl roku posunulo.

Malá rekapitulace
San Gimignano je malebné městečko uprostřed ničeho, padesát kilometrů od toskánského pobřeží. Byl jsem tam od roku 2003 postupně v dubnu, v květnu, červnu, červenci, v září i v listopadu, protože mě to baví :-) San Gimignano je taky sedmdesát vinařství a asi 1200 hektarů v kopcovité krajině. Dominantní odrůdou je Vernaccia di San Gimignano, má něco přes 700 hektarů. Zbytek je Sangiovese a drobné výsadby dalších odrůd (hlavně Merlot a Cabernet Sauvignon pro červená vína a trochu Sauvignonu Blanc a Chardonnay). Vernaccia je marketingový i vinařský zázrak, minoritní odrůda s globální známostí. Abych se neopakoval, to si můžete přečíst třeba tady a tady.

Loni jsem přivezl vína Stefana Grandiho hned dvakrát. Velkou zásluhu na tom měla Vernaccia La Luna e Le Torri, absolutně netypické víno, školené rok v sudu na kvasničních kalech. Typická Vernaccia je totiž nerezovka bez jablečno-mléčného kvašení, rychle lahvovaná v březnu a prodávaná turistům od června do září. Už jsem se rozepisoval o tom, že apelace je pevně daná, vinice nejsou nafukovací a tržby za víno nejde zvyšovat zvětšováním  výroby. Proto vinaři vymýšlejí rafinovanější postupy a komplexnější vína, za která by mohli účtovat vyšší ceny. Simone Santini dělá Vernacciu rok v barikovém sudu, dovezl jsem ji v roce 2012, ale projevem je blíž ryzlinku než Vernaccii. Cappella Sant‘ Andrea školí Vernacciu v amforách, ale mně to tehdy (2012 a 13) úplně nesedlo. Mnozí další zkouší to i ono, ale nadšení vypadá jinak :-) Stefano Grandi neřekl ani slovo o naturálních nebo autentických vínech, ale jeho La Luna e Le Torri 2015 mě bavila od prvního napití. První týden po příjezdu domů jsem vypil pět lahví a za poslední prodanou lahví v prosinci jsem držel smutek.

BL P1350235 S Grandi špuntování

Už v listopadu jsem si odvezl po dvou lahvích obou červených vín, Zenit 2016 a Fiore 2016. Koštoval jsem je v prosinci a znova po třech měsících. Složení se změnilo, ale degustace dopadla stejně. Letos to Stefano rozdělil podle odrůd (Zenit je čistý Merlot, Fiore je Sangiovese), rozdělení kvality zůstalo stejné. Fiore je nerezovka za 250 kaček. Zenit je víno z dubového sudu (500 litrů, takže vlivem na víno blízko bariku), strukturované a líp vyzrálé, s cenou 300 Kč. Za pana Skleničku je to tak, že (netradičně) rozdíl v ceně je mnohem menší, než rozdíl v kvalitě. Cena i kvalita mluví pro Zenit. Nebudu nikomu spořivému bránit ve štěstí a jestli se sejde dost zájemců, Fiore objednám, ale moje doporučení je jasně pro Zenit 2016.

BL P1350396 2x Canneta

Stejně jako před rokem jsem vybral dvě Vernaccie a jedno červené, Zenit. První Vernaccia 2017 je typičtější pro apelaci. Druhá je ukázka stále rozšířenějšího způsobu přípravy s dvanácti měsíci ležení na kvasnicích ve středně velkém sudu, serióznější víno schopné delší archivace. Všechno produkce malého pětihektarového vinařství. Jak to vychází v cenách?
Vernaccia di San Gimignano 2017 – 250 Kč
Vernaccia La Luna e Torri 2016 – 300 Kč
Zenit 2016 – 300 Kč
celkem 850 Kč za tři vína (nově +60 Kč za Uloženku, protože mi došly krabice na tři lahve, takže ve skutečnosti 910 Kč). Využiju toho, že krabice na víno se dělá na šest lahví a nabídnu šest lahví (dvě půlbedýnky) za 1700 Kč. O červeném Fiore už jsem psal výše, podpořím žádosti o jiné sestavy nebo o nákup jednotlivých vín navíc. Vernaccia 2017 by se měla vypít do listopadu 2018, La Luna e Torri 2016 i Zenit 2016 budou výborné i v letech 2019 a 2020.

Jestli si chcete pořídit degustační bedýnku tří nebo šesti osobitých a minerálních vín ze San Gimignana, musíte se přihlásit… Pravidelní účastníci to už znají, ale uvítám i nová jména! Přihlášky prosím do 10. května, potom vína objednám a do konce května přivezu. Zase budu potřebovat vaši přihlášku a zálohovou platbu na účet, bedýnky bude vydávat Uloženka (Praha, Brno, Bratislava, Ostrava, Olomouc, Zlín, Plzeň, Hradec Králové, Liberec a asi 100 dalších míst, jen pozor na provozovny Pošty, tam jsou jiné podmínky). Kdo nemáte Uloženku dost blízko, můžete dostat balík poštou (s příplatkem 200 Kč za poštovné). Pokud budete mít po ochutnání celé bedýnky velký zájem o doplnění zásob, rád je dovezu znova. Jestli se nesejde dostatek poptávek po dalším dovozu, zůstane u jednorázového dovozu určeného jen pro čtenáře Skleničkova blogu. Věřím, že se na toskánskou Vernacciu di San Gimignano sejde dost zájemců! Přihlásit se můžete tady.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Dokaž, že jsi člověk! *