Mám radost, protože už nebude nutné jezdit pro Veltlíny do Poysdorfu! Debaty o smyslu VOC jsem sledoval skepticky, protože selský rozum napovídá, že účelem apelačního systému je marketing a prodej. (Spolu s jistou emancipací vinařů, kteří si do stanov VOC můžou dát, že zatřídění vín do VOC nebudou provádět státní komise, ale přímo komise vinařů – členů VOC. Samospráva v praxi:o) Rakouští vinaři to zvládají mistrovsky, Poysdorf budiž příkladem. Proti tamním reduktivním a rychleným Veltlínům je možné snést mnohé výhrady (sám jsem tady nějaké během času vypsal), ale obchodní úspěch jejich modelu je zřejmý. Lehké, svěží, minerální a pitelné Veltlíny za dobrou cenu a VOC jako obchodní známka, co víc si přát?
Veltlínské zelené 2013 VOC Znojmo, Vinařství Špalek
VOC Veltlín od Špalků se poysdorfskému vzoru podobá tím nejlepším způsobem: lehkostí, svěžestí, odrůdovou čistotou. Sympatická štíhlá lahev a jednoduchá, graficky čistá etiketa, světle žlutá barva vína s nazelenalým odstínem. Ve vůni travnatost a typická veltlínová pepřovitost, v chuti suché a svěží s perličkou na jazyku, jablečnými a travnatými tóny s výrazným pepřovým závěrem. 84-85 bodů/100, výborná komerce s výbornou cenou (150 Kč ze sklepa).
Není to nejambicióznější víno na světě, i Špalkových Pinot Blanc sur-lie míří výš. Ale špičková vína jsou zřídkavá a ani apelační systém je nepomůže najít. Špičkové víno záviisí na soukromém rozhodnutí výrobce a potřebuje i poučeného, zkušeného konzumenta. Přesto jsem rád za každou cílenou snahu o zlepšení středního proudu komerční produkce. Kdyby podobně měla vypadat běžná úroveň VOC vín, byl by můj pohled na domácí produkci mnohem optimističtější.
A protože chřestová sezóna vrcholí, dodám, že tenhle Veltlín by určitě šel dobře dohromady s bílým chřestem!