Budu se opakovat, ale budu se opakovat rád, protože Trebbiano Spoletino z vinařství Perticaia je moje velká radost. Znám je z jedné degustace v Perugii v létě 2012 a od té doby jsem Trebbiano Spoletino vyhledával. Odrůda je místní mutace Trebbiana a pěstuje se na asi padesáti hektarech v okolí umbrijského městečka Spoleto (možná je to už dnes větší plocha, cituju zpaměti staré informace). Pro mě je to manifest oddanosti k místní tradici: když vidím, že si některé vinařství dává tu práci a na pár hektarech pěstuje polozapomenutou archaickou odrůdu, je to pro mě přesvědčivější než vroucí marketingové formulace o věrnosti tradici, ručním sběru a oddané péči o každou rostlinku.
S loňským poklesem prodeje vína v ČR souvisí i to, že někteří dovozci nedovezli nové ročníky některých vín. Perticaiu dováží Bertacchini, ale loni jsem u něj marně okukoval už známý ročník 2020. Před několika dny v toskánském Sinalunga jsem v sámošce euforicky koupil ročník 2022. Radoval jsem se, že to bude čerstvě nalahvované, protože Perticaia přece školí Trebbiano v bariku, ale s prvním ochutnáním mi došlo, že to je omyl. Možná před deseti lety jsem si výrazný minerální projev mohl splést s barikovým sudem, ale dnes už ne. Je to klasická nerezovka, takže mám Spoletino nalahvované před rokem, ale je stále při síle.
Technické poznámky: je to čisté Trebbiano Spoletino, sklízené postupně při několika průchodech, ale vždy brzy ráno kvůli co nejnižší teplotě. Lisují se celé hrozny, kvasí odkalený mošt v nerezovém tanku při nízké teplotě (13-14 stupňů). Leží na jemných kalech další čtyři měsíce a je hotovo. Takže inertní prostředí a čistý projev hroznů, chlazení kvůli zdůraznění ovocných charakteristik. Stejně to nakonec chutná tak, že vás napadne, v jakém sudu to asi bylo?
Ve skleničce je světlá citronově žlutá barva, na nose zralé žluté ovoce, broskve a meruňky, málo až středně intenzivní. V chuti svěží a živé, se silným minerálním projevem, lehkou kyselinou a závěrem, který jde skoro dosladka (v nástupu chuti jsem žádný zbytkový cukr nerozeznal, podle mě je to úplně suché a sladký tón v závěru je minerálního původu). Hravé, živé, zábavné a hlavně hodně dlouhé. 13,5% alkoholu. Žádné taniny, ale intenzivní minerální projev svádí k záměně se sudem. S ohřátím se to projevuje jako lehké koření, ale stále příjemné a zábavné. Je to jako koukat se podesáté na známý film a nacházet v něm stále novou radost. V e-shopu vinařství za 13 EURO, ale v sámošce za 9,90. Vynikající víno a s cenou 9,80 EURO super nákup.
Připomínám aktuální toskánskou bedýnku s víny vinařství Tenuta di Gracciano della Seta. Pětkrát Sangiovese z Montepulciana a pokaždé úplně jiné, takže rozdíly pozná i úplný začátečník. Doporučuju vyzkoušet, je to mnohem lepší než si u piva říkat, Co na tom Toskánsku mají? Podrobnosti jsou tady, přihlásit se můžete tady.