SKB 129 Panizzi a Vernaccia di San Gimignano

O San Gimignanu a místní bílé odrůdě Vernaccia jsem toho už napsal tolik, že se ostýchám všechno znova opakovat. V neděli na degustaci ve Viareggiu mi k tomu vinař z Montepulciana dodal zábavný postřeh, že se v Itálii tradičně dělají nejlepší bílá vína na via Francigena. To je cesta, kterou putovali účastníci středověkých křižáckých výprav z Anglie a Francie do italských přístavů, víny se měli osvěžovat na cestě. Zní to spíš zábavně, ale připomínám, že i San Gimignano leží na via Francigena, dokonce prý Torre Larniano, které dnes vlastní Panizzi, byla mýtná brána na Francigeně.  

Tento týden jsem ochutnal všechna nově nalahvovaná vína Panizzi, většinu s enologem Waltrem Sovranem (fotka). Nová Vernaccia 2024 je výrazně jiná, než byl loni ročník 2023. Může za to vývoj počasí, deštivý začátek vegetačního cyklu. Vernaccia má víc kyselin, podle mě i příjemné středně plné tělo, je hodně svěží a už teď je dobře pitelná. Jen připomenu, že ročník 2023 na konci června předvedl ohromující tranformaci do krásně ovocného projevu a čistoty, což si spojuju se začátkem turistické sezóny. Vernaccia se typicky dělá v nerezových tancích, s krátkým ležením na kvasničních kalech, a lahvuje se většinou brzy na jaře, ale tradičně se připravuje tak, aby dosáhla vrcholu mezi červnem a zářím – stále platí, že většinu produkce vypijí turisti v SanGi a okolí. Soukromě si schovám dvě krabice a napíšu na ně Červenec 25.

Kdo si chce připomenout základní informace o Vernaccii a městu, toho dnes odkážu na starší texty (třeba tady), dnes jen stručně o cenách. K sedmistému výročí první písemné zmínky o odrůdě (Dante, Komedie, 1321) připravilo místní Consorzio di Vernaccia dlouhou marketingovou kampaň, jejíž smysl shrnul můj italský kamarád větou „nemůžeš si myslet, že budeš věčně kupovat víno se sedmisetletou historií za pět EURO.“ Kampaň byla úspěšná, ceny skutečně šly nahoru. Ve vinařství už dnes běžně najdete Vernaccii Riservu za 20 EUR, naštěstí významně vzrostla i kvalita místních vín. Panizzi letos zdražil jen minimálně, české ceny jsem nechal stejné jako před rokem.

I výběr vín je v zásadě stejný jako před rokem. Kromě základní Vernaccie („zelená etiketa“) ještě Vernaccia Santa Margherita 2023, koncentrované víno ze stoleté vinice, dvě Chianti Colli Senesi, jedno z nerezového tanku a druhé z barikového sudu, a Pinot Noir. Rád o něm píšu, protože i v novém ročníku má krásných 12,5% alkoholu. Kdo byl v létě v San Gimignanu a zažili místní vedra, ten to snáz ocení. Vybral jsem pět vín a poskládal z nich několik nabídek:

Bedýnka A, všechno
2x Vernaccia 2024 – 420 Kč
Vernaccia Santa Margherita 2023 – 600 Kč
Chianti Colli Senesi 2022 – 340 Kč
Chianti Colli Senesi Riserva Vertunno 2021 – 450 Kč
Pinot Nero 2022 – 600 Kč
celkem 2800 Kč

Bedýnka B, tři základní vína
2x Vernaccia 2024 – 420 Kč
2x Chianti Colli Senesi 2022 – 340 Kč
2x Chianti Colli Senesi Riserva Vertunno 2021 – 450 Kč
celkem 2400 Kč

Bedýnka C, úsporná
2x Vernaccia 2024 – 420 Kč
Vernaccia Santa Margherita 2023 – 600 Kč
2x Chianti Colli Senesi 2022 – 340 Kč
Chianti Colli Senesi Riserva Vertunno 2021 – 450 Kč
celkem 2550 Kč

Vlastní sestavy jsou možné a doporučené, až do uzávěrky. Například před rokem jsem si pro sebe přivezl pět krabic základní Vernaccie a vůbec jsem se jí nenabažil. Ceny jsou včetně dopravy (v Praze po domluvě přivezu, mimo Prahu pošlu Balíkovnou), jedinou podmínkou je objednávka minimálně šesti lahví. Objednávky prosím do úterý 1. dubna, potom chci víno rychle přivézt a rozesílat od 7. dubna. Přihlásit se můžete tady.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Dokaž, že jsi člověk! *