SKB 118, pazourkové ryzlinky a sylvány z Franků


V pondělí jsem fňukal, že se prodává málo vína (a hned to potvrdil i Jiří Šebela tady), ve čtvrtek s tím můžeme společně něco udělat. Sestavil jsem nabídku šesti bílých vín z Franků, sylvány, ryzlinky a Chardonnay. Vinařství už znáte: Weingut Hofmann z Röttingenu (web) jsem měl v bedýnkách už asi třikrát, v letech 2017 až 2020. Potom jsem propadl franckým placatým lahvím Bocksbeutel, (pozor, které Hofmannovi nepoužívají!) a teď se zase vracím k Hofmannům a jejich klasickým lahvím.  

Není v tom nic složitého, prostě jsem v půli června navštívil vinařství a projel s vinařem a jeho dcerou aktuální nabídku vín. Červená vína jsem přeskočil a po bílých řekl dost, to stačí, protože se mi bílá moc líbila. Pěkně čistý projev vín měl Jürgen Hofmann už tehdy v roce 2017, teď se to ještě zvýraznilo, ubylo zbytkového cukru, vína jsou sušší a mají výraznější minerální projev (což asi souvisí s čistotou i nižším cukrem). Jako na potvrzení toho všeho vinařství získalo třetí hvězdu v hodnocení ročenky Gault & Millau a ceny zůstaly velmi snesitelné, skoro nízké.

Největším pokladem vinařství jsou výsadby na vinici Röttinger Feuerstein, což je mix vápence a křemenne, který je naprosto unikátní. Hlavně křemen, proto píšu o pazourkových ryzlincích, protože to je podloží velmi podobné Silexu na francouzské Loiře. Jen místo Sauvignonu na něm Hofmann pěstuje Silvaner a Riesling. Zkusmo jsem do výběru přidal místní raritu, odrůdu Bacchus. Ta je populární ve Frankách a prakticky neznámá všude jinde. Dříve jsem se jí vyhýbal, ale letos bylo víno hodně suché, tak jsem ho vybral. Je to obyčejné víno na každodenní pití a konzervativní účastníci ho mohou v nabídce podle libosti vyměnit za sylván nebo ryzlink.

Podobně jako v minulosti si soukromě nejvýš cením obou kabinetů. Mají 12% alkoholu a lehký projev, svěžest, jsou suché a živelně pitelné. Vůbec se tím nenechte zmást, jsou to vynikající seriózní vína. Silvaner Spatlese i Chardonnay R mají navíc důraz a plnost suchých pozdních sběrů, ale pro mě jsou kabinety stále lepší. Poznámky z degustace aktuálních vín jsem dával postupně tady, tady a tady.

2022 Flint blanc – směs sylvánu, ryzlinku, milerky a Bacchusu. Vynikající svěží pití na žízeň, nevhodné k archivaci.
2022 Bacchus – určením podobné, lehké pití na letní zahradu
2022 Silvaner kabinett – suchý kabinet z křemenitých vinic.
2022 Riesling kabinett
2021 Silvaner Spätlese – klasika, typický francký Silvaner v pozdním sběru
2022 Chardonnay „R“ – krémové, máslové Chardonnay s citrusy, jablíčky a lehkým barikovým sudem, ale i tady kraluje křemenitá vinice.

Bedýnka A, všechno
2022 Flint blanc – 290 Kč
2022 Bacchus – 290 Kč
2022 Silvaner kabinett – 340 Kč
2022 Riesling kabinett – 340 Kč
2021 Silvaner Spätlese – 440 Kč
2022 Chardonnay „R“ – 640 Kč
celkem 2 340 Kč

Bedýnka B, redukovaná
2022 Flint blanc – 290 Kč
2022 Bacchus – 290 Kč
2x 2022 Silvaner kabinett – 340 Kč
2x 2022 Riesling kabinett – 340 Kč
celkem 1940 Kč

Jak už jsem psal výše, sám nejvýš hodnotím oba kabinety a tak úsporná bedýnka B za 1940 kaček nemusí být horší než bedýnka A. Kdo chcete pestrost, tak doporučuju áčko, kdo jistotu, tak béčko. Obě bedýnky (A+B dohromady) budou za 4200 Kč. Ceny jsou včetně dopravy (v Praze přivezu, mimo Prahu pošlu Poštou jako Balík na Poštu) za předpokladu objednávky aspoň šesti lahví. Objednávky prosím do středy 13. září. Jestli všechno vyjde, chci bedýnky rozesílat a rozvážet už od 18. září. Přihlásit se můžete tady.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Dokaž, že jsi člověk! *