Heslem ročníku 2021 byla vysoká kyselina, o ročníku 2022 se zatím píše jako o „klasickém ročníku.“ Tak to alespoň psali Mosel Fine Wines a já jsem minulý týden na Mosele luštil, co to doopravdy znamená. Samozřejmě to bude v každém vinařství jinak a já se teď budu zabývat hlavně ürzigským vinařstvím Karl Erbes.
Tak především vína jsou nalahvovaná hodně pozdě. Vyptával jsem se při degustaci, jestli v tom je nějaký hluboký záměr (už v minulých letech Stefan Erbes záměrně odkládal lahvování některých vín na červen, aby v sudech líp vyzrály), ale prý ne. Stefan tvrdil, že jen vína pomalu kvasila a musel počkat, než kvašení doběhlo na úroveň, kterou od jednotlivých vín chtěl. Malou část vín lahvoval v červnu, většinu až v prvním červencovém týdnu. Jeden kabinet dokonce ještě nechal v sudu, protože dokvasil teprve nedávno, a bude ho lahvovat až v září. (V posledním vydání Mosel Fine Wines dodatečně vidím, že spousta předních moselských vinařství nebyla hodnocená, asi nedodala včas vzorky pro červnové vydání. Možná bude pozdní lahvování letos na Mosele obecnější jev.)
Podle mého soudu je rozhodnutí o čase lahvování složitější, protože jednak vína kvasí spontánně, druhak Stefan chtěl v jednotlivých vínech většinou nižší zbytkové cukry a za třetí zřejmě nebyl ekonomický tlak na rychlé lahvování, který obvykle přicházívá na jaře kolem termínu ProWeinu, když máte vyprodáno a zákazníci chtějí honem nová vína. Výsledek je ale pozitivní a je to doslova vidět: nový ročník má nápadně vyšší barvu vína než bývávalo v dobách, kdy se lahvovalo v březnu. S tím jde i vyzrálost (čtyři měsíce navíc v sudu jsou znát) a teoreticky i archivační potenciál, jenže… s archivací bych raději vsadil na vynikající kyseliny ročníku 2021 a dvaadvacítku bych doporučil pít teď a tady. Nejlepší budou jakostky a kabinety: všechny jsou lehké, dobře pitelné a s nižším alkoholem (dokonce i suchá vína mají nízký alkohol). Prostě suchý kabinet s 5,5 gramy kyseliny a 11% alkoholu je energické, živé a zábavné víno teď, ale za čtyři roky bude určitě lepší nový kabinet.
Z dvaceti ochutnaných vín jsem vybral první šestici, bedýnka A:
2022 Ürziger Würzgarten kabinett trocken – 390 Kč
2022 Ürziger Würzgarten QbA trocken – 290 Kč
2022 Erdener Treppchen Spätlese trocken – 450 Kč
2022 Ürziger Würzgarten Spätlese trocken – 450 Kč
2022 Ürziger In der Kranklei Spätlese trocken – 500 Kč
2021 Ürziger Würzgarten Sekt Brut – 490 Kč
celkem 2570 Kč. Samá suchá vína, seřazená podle zbytkového cukru. S vyjímkou sektu, který jsem ještě neochutnal. Bude se lahvovat (odstřelovat) tento týden a soukromě ho chci mít aspoň deset krabic, protože kyselina ročníku 2021 a sekt jdou perfektně dohromady. Kdo není na bubliny, tomu nabídnu náhradní řešení. Vynikající sladký 2022 ÜW kabinett (není v seznamu) nebo některé víno z ročníku 2021. (Přestože jsem 2021 Sekt ještě neochutnal, doporučuju kupovat po krabicích. Už od jara mám od milovníků ryzlinkových kyselin 2021 objednávky na osm krabic.)
Bedýnka B, pro srovnání dvou ročníků:
2021 Ürziger Würzgarten Spätlese trocken – 450 Kč
2021 Erdener Treppchen Spätlese trocken – 450 Kč
2021 Ürziger Würzgarten QbA Feinherb – 290 Kč
2022 Ürziger Würzgarten kabinett trocken – 390 Kč
2022 Ürziger Würzgarten QbA trocken – 290 Kč
2022 Ürziger Würzgarten Spätlese trocken – 450 Kč
celkem 2320 Kč.
Všechny ceny jsou včetně dopravy za předpokladu objednávky minimálně šesti lahví. V Praze po domluvě přivezu, mimo Prahu pošlu jako balík na Poštu (Česká Pošta). Výměny vín, vlastní sestavy nebo objednávky typu 6x Sekt nebo 6x sladký kabinett jsou vítané (až do uzávěrky objednávek). Přihlášky prosím do pátku 21. července, potom víno objednám. Chci ho rozvážet a rozesílat v týdnu po 31. červenci, dovolenkářům bedýnky schovám a pošlu později. Přihlásit se můžete tady.