Před rokem jsem vyhlašoval bedýnku z Gracciana / Montepulciana 28. února, čtyři dny po ruském vpádu na Ukrajinu. Pokud jde o obchody, dopadlo to špatně, protože se přihlásila necelá třetina obvyklých účastníků. Ruská válka proti Západu rozkolísala trhy i měnové kurzy a znejistila kdekoho. Pokud jde o víno, dopadlo to skvěle. Risknul jsem to a víno přivezl s minimálními objednávkami a s tím, že přinejhorším všechno vypiju sám. To se úplně nesplnilo, během roku se o Vino Nobile přihlásila spousta dalších zájemců. Na druhou stranu jsem „navíc“ objednal většinou střední třídu čili Vino Nobile di Montepulciano 2019 a moje životní úroveň výrazně stoupla. Kdykoliv jsem dostal chuť na červené a nebyl si jistý, co vybrat, vzal jsem Vino Nobile. První měsíce bylo hodně živé, svěží, až rozjitřené či divoké. Naučil jsem se dekantovat a teď na jaře VN 2019 přišlo do skvělé formy. Už má klasičtější, harmonický projev, ale ještě si drží mladickou svěžest. Má jen jednu chybu, už mám poslední lahve.
Novou sanžovéskou bedýnku z Gracciana tedy vyhlašuju především kvůli sobě. Ročník 2019 dochází a na dobré se snadno zvyká. Bude to už poosmé, takže můžu bilancovat. V roce 2015 rozhodla o prvním dovozu vyrovnaná kvalita. Byl jsem na degustaci asi desítky montepulcianských vinařství včetně některých z absolutní špičky, ale trojici Rosso – Nobile – Riserva mělo Gracciano nejvyrovnanější. Výbornou Riservu měli všichni, Vino Nobile bylo vždy dobré a často výborné, ale v Graccianu měli nejlepší Rosso (nebo aspoň tak jsem to tehdy vyhodnotil). Mimochodem si všimněte, že třídění kvality do tří stupňů (základní – standardní – špičkové) se dnes běžně používá v celé Evropě. V Burgundsku se tomu říká Bourgogne regional – Village – Premier Cru a Grand Cru, v Německu Kabinett – Spatlese – Auslese. V Rakousku vám nabídnou základní Sauvignon, single vineyard a barikovanou Riservu. Od nástupu nového vedení Consorzia si Vernaccia di San Gimignano se to zavádí i v toskánském San Gimignanu. Následně jsem do vín z Gracciana propil a zamiloval tak, že jsem přesedlal na Vino Nobile. V prvních letech jsem si užíval mohutnější Riservu, ale s opakováním jsem zjistil, že malého sudu se snadno přesytím a klasické Sangiovese z velkého sudu je nejlepší volba. Před půlrokem ta vína popisoval Honza Čeřovský a pokud jde o rozdělení kvality v základní trojici, došel k podobnému závěru.
Tenuta di Gracciano della Seta (web) je tradiční vinařství v Graccianu, vesničce u Montepulciana. Všechna vína jsou buď čisté Sangiovese (klon Prugnolo Gentile) nebo Sangiovese s malým přídavkem Merlotu. Dvakrát jsem s nimi získal diplom Best Winery na soutěži Prague Wine Trophy. Dvacet hektarů vinic (v posledním roce přikoupili další hektar navazující na stávající vinice). Exportní orientace: rodina je široce rozkročená v byznysu i v politice, a když jsem vinařství poznal, prakticky všechnu produkci prodávali mimo Itálii. Až někdy po roce 2015 začali budovat domácí prodej. Proto mě vždycky překvapovaly reporty z toskánské Anteprimy, kde Gracciano dostávalo podobné hodnocení jako mnohem známější podniky. Jak to, že si novináři nebo bloggeři mezi Boscarellim a Polizianem všimli v Itálii neznámého Gracciana? Mimochodem, letos v zimě jsem zvažoval nájem bytu v Toskánsku včetně jedné nabídky z Gracciana. Hledal jsem tu adresu na Google Street View, procházel místní ulice… a náhodou jsem zjistil, že vinařství Poliziano, absolutní špička v Montepulcianu, je jen pár set metrů dál na stejné ulici jako Tenuta di Gracciano. A to jsem tam byl už nejmíň pětkrát!
Motivační poznámka: navzdory inflaci a všeobecnému zdražování zůstala tři vína na stejných cenách jako před rokem. Vinařství zdražilo jen nepatrně a kurz EURO klesl. Doprava zdražila, ale ceny můžou zůstat stejné. Abych udělal co nejpestřejší nabídku, vzal jsem tentokrát všechna čtyři vína, včetně rosé ze Sangiovese (Rosato). Za mě je stejně drahé Rosso lepší, ale kdo chce vyzkoušet Rosato, ten může. Do první bedýnky jsem zakomponoval i jedno cizí víno, Chianti Classico 2019 z vinařství San Giorgio a Lapi. Za mě je Vino Nobile lepší, ale Chianti od San Giorgio mě bavilo a… kdo chce zkoušet, ten může.
Bedýnka A, všechno
Rosato di Toscana IGT Bio 2022 – 270 Kč
2x Rosso di Montepulciano 2022 – 270 Kč
Vino Nobile di Montepulciano 2020 – 430 Kč
Vino Nobile di Montepulciano Riserva 2018 – 660 Kč
Chianti Classico 2019, San Giorgio a Lapi – 350 Kč
celkem 2250 Kč
Bedýnka B, nejlevnější
3x Rosso di Montepulciano 2022 – 270 Kč
3x Vino Nobile di Montepulciano 2020 – 430 Kč
celkem 2100 Kč
Bedýnka C, pyramida
3x Rosso di Montepulciano 2022 – 270 Kč
2x Vino Nobile di Montepulciano 2020 – 430 Kč
Vino Nobile di Montepulciano Riserva 2018 – 660 Kč
celkem 2330 Kč
Bedýnka D, mně všechno dvakrát
2x Rosso di Montepulciano 2022 – 270 Kč
2x Vino Nobile di Montepulciano 2020 – 430 Kč
2x Vino Nobile di Montepulciano Riserva 2018 – 660 Kč
celkem 2700 Kč
Nedosti na tom! Před několika lety jsem právě v Graccianu objevil kouzlo lahví Magnum. Dlouho jsem o tom jen četl a slýchal, ale po první zkušenosti mě to zaujalo. V lahvích Magnum (1,5 litru) víno vyzrává pomaleji a projev vína je podstatně blíž tomu, co ochutnáváte přímo ze sudu před nalahvováním. Tehdy jsem přivezl dvě krabice Magnumek a rozprodal je bez reklamy při první rozvozu vína po Praze.
Bedýnka E čili Magnumky
Magnum Vino Nobile di Montepulciano 2020 – 900 Kč
Magnum Vino Nobile di Montepulciano Riserva 2017 – 1360 Kč
Magnum Vino Nobile di Montepulciano Riserva 2018 – 1360 Kč
celkem 3600 Kč
Magnumky jsou trochu luxus a samozřejmě je můžete objednávat i po jedné navíc k některé bedýnce A až D. Jako vždycky si můžete namíchat jakoukoli kombinaci šesti (nebo víc) lahví podle vlastního výběru. Jedinou podmínkou je objednávka minimálně šesti lahví. V ceně je i doprava Českou Poštou jako Balík na Poštu, v Praze po domluvě víno přivezu sám. Objednávky prosím do středy 17. května, potom víno objednám a pokusím se ho přivézt co nejdříve. Prakticky to vychází na první rozesílku nebo rozvoz po 29. květnu. Těším se, že se přidáte, protože Vino Nobile 2019 z Gracciana bylo skvělé. Přihlásit se můžete tady.