První zprávy o lahvování nového ročníku 2022 přišly z Beaujolais. Samozřejmě s komentářem, že 2022 byl vynikající (jak jinak!) a bohužel i s tím, že úroda 2021 byla malá, takže se rychle vyprodává. Zkouším Beaujolais už poosmé (a konkrétně Durette počtvrté). Na začátek jedna organizační poznámka. Minulý rok byl poznamenaný válkou na Ukrajině. Zájem o bedýnky se rozkolísal a v některých případech byl i u tradičně úspěšných bedýnek příliš malý. Začalo to hned v březnu s Vino Nobile di Montepulciano, které jsem i přes malý zájem přivezl a díky tomu mám dodnes co pít. Nejméně v jednom případě jsem vyhlášenou bedýnku zrušil. Před Vánocemi se dva dlouholetí účastníci ptali, jestli mohou objednat Grechetto a Orvieto z Palazzone, že s objednávkou čekali až na můj druhý e-mail ohlašující uzávěrku. Ten ale nepřišel, protože už úvodní objednávky ukazovaly malý zájem. Možná bychom to nakonec s druhou vlnou poptávek dali, ale já jsem to vzdal a Palazzone zrušil. Takže teď prosím, nečekejte na poslední zvonění a kdo máte zájem, objednávejte hned. Závěrečná připomínka už nemusí přijít.
Pár slov o Beaujolais. Urputně přežívá špatná pověst regionu díky vínu Beaujolais Nouveau. To je listopadové mladé víno, kterým se původně oslavovala úspěšná sklizeň, ale díky úspěšné marketingové kampani dodnes ničí reputaci Beaujolais. Spousta pověsti dbalých vinařů Nouveau vůbec nedělá a komentují je jen s nevolí. Pokud jde o další (falešné) mýty spojené s regionem, jeden z nich je o školení vína v sudu. Beaujolais sousedí s Burgundskem a někteří vinaři následovali burgundské vzory a používají barikové sudy, ale opravdové Beaujolais má tři atributy: hrozny odrůdy Gamay, betonové tanky a karbonickou maceraci. S trochou zjednodušení se výrobní postup podobá novodobým autentistům: hrozny se nasypou do betonové nádoby a na tři týdny se tam zavřou. Karbonická macerace spočívá v tom, že pod tlakem CO2 začnou kvasit i neporušené bobule, kvašením se zvyšuje tlak v tanku a další bobule praskají (a kvasí). Po třech týdnech se vykvašené víno přetočí do jiné nádoby, z tanku se vyhodí matoliny a do čistého tanku se znovu přetočí víno, tentokrát na tři až devět měsíců školení.
Píšu to hodně zjednodušeně, ale základem Beaujolais je karbonická macerace a inertní nádoby. Dnes už se někde používají i nerezové tanky, ale základem je beton. Soukromě si myslím, že to souvisí s tím, že Beaujolais je chudý region a technologie betonových tanků je nejlevnější. Stačí pár koleček cementu, míchačka, a ventily, kohouty a rošty na míchání matolin z vinařských potřeb. Jestli je Beaujolais chudý region, má to pro nás konzumenty i některé příznivé důsledky. Vinaři například nemají dost peněz na častější výsadbu nových vinic a stoleté výsadby nejsou žádnou vyjímkou, následně i ceny vín z tak zajímavých vinic jsou příjemně nízké. Víno v kvalitě, která by v sousedním Burgundsku stála jako nový notebook, si můžete v Beaujolais dovolit bez výčitek svědomí. Jediným požadavkem na konzumenta zůstává jeho schopnost poznat kvalitu a neplést si ji se stylem, jakkoli populárním.
Poslední roky moje představy o ideálním výrobci Beaujolais splňuje Château de Durette. Jeho historie je přitom úplně netypická, je to „projekt na důchod“ belgického sportovního manažera, který si na odpočinek koupil statek v Régnié a přemluvil pár známých, aby si taky koupili vinice v okolí. Několika postarších Belgičanů založilo vinařské družstvo, Jean Joly to celé zastřešoval a pod značkou Château de Durette uváděl na trh. Po několika letech zemřel, ale celé „družstvo“ funguje dál a vyrábí zábavná vína tradičním způsobem. Za několika návštěv v Beaujolais jsem se prodegustoval k jisté počáteční zkušenosti, takže jsem už na první degustaci před pěti lety řekl obchodnímu řediteli Marku Theissenovi, že kvasí většinově odstopkované hrozny. Potvrdil mi to, na vínech je to poznat. Klasická karbonická macerace totiž předpokládá celé, neodstopkované hrozny, ale s těmi se do vína dostane hodně taninů ze stopek. Vinaři proto regulují obsah taninů podílem odstopkovaných hroznů. Padesát procent odstopkovaných hroznů ubere struktury, ale přidá na příjemné ovocnosti. V případě Durette se to (podle mého odhadu) pohybuje od padesáti do pětasedmdesáti procent. Vína jsou krásně ovocná, byť slabší struktura může oslabovat schopnost vína rozvíjet se delší dobu v lahvi. Ale to nikdy nebyl problém Durette, i vína z loňského dovozu jsou už vypitá.
V posledních dvou letech mě nejvíc bavilo Chénas Fidelité, netypicky školené ve starých barikových sudech. Letos ho nedostanu, staré je vyprodané a nové 2022 ještě není nalahvované. Pro milovníky barikovaných vín jsou v nabídce dvě: krutopřísný Morgon Hommage (alespoň podle mých poznámek z předchozích dovozů je to ohromná struktura a málo ovoce, pravý opak toho, o čem jsem psal v předchozím odstavci) a Juliénas Inspiration.
Celá kolekce vín měla v předchozích letech vyrovnanou a příjemně vysokou kvalitu. Zase jsem sestavil dvě bedýnky a tentokrát jsem je rozdělil především podle ročníku. V první bedýnce jsou nově nalahvovaná vína (podle doporučení Marka Theissena výborná, ale s upozorněním na lahvování v lednu), základem druhé bedýnky jsou vína z předchozích ročníků.
Bedýnka A
Beaujolais Villages Rouge Les Granits 2022 – 300 Kč
Fleurie En Voluet 2022 – 390 Kč
Chénas Les Brureaux 2022 – 380 Kč
Juliénas Les Mouilles 2022 – 380 Kč
Cotes de Brouilly Les Fournelles 2022 – 380 Kč
Morgon Les Charmes 2021 – 390 Kč
celkem 2 220 Kč
Bedýnka B
Régnie Les Bruyeres 2021 – 320 Kč
Moulin-a-Vent Les Gimarets 2020 – 400 Kč
Juliénas Inspiration 2020 – 500 Kč
Morgon Hommage 2021 – 460 Kč
Cotes de Brouilly Les Fournelles 2022 – 380 Kč
Morgon Les Charmes 2021 – 390 Kč
celkem 2450 Kč
Obě bedýnky dohromady (A+B) budou se slevou za 4550 Kč. Kdo si je budete chtít zkrátit červeným vínem z Beaujolais, přihlaste se! Jediná podmínka je minimální počet šesti lahví. Výměny lahví a vlastní sestavy jsou po domluvě možné, doprava jako obvykle Českou poštou (v Praze po domluvě přivezu). Přihlášky prosím co nejdříve, viz úvod. Předpokládám rozesílku po 6. únoru, ale dovoz může zkomplikovat počasí a čekání na teplejší dny (nechci vézt víno v mrazech). Těším se, že se zase přidáte! Přihlásit se můžete tady.