SKB 103, Beaujolais z Durette

Beaujolais už posedmé a Chateau de Durette potřetí. Ve Francii explodoval omikron, takže degustační výlet do Beaujolais jsem oželel. Zkušenosti z posledních dvou dovozů Durette byly skvělé, takže to risknu bez ochutnání novinek. Před rokem na mě zbylo z Durette jen po jedné lahvi od všech vín: všechna si rád zopakuju a nebudu mít problém ani s celými krabicemi po šesti lahvích. Letos si to chci vynahradit!  

Když jsem jel v únoru 2015 do Beaujolais, chtěl jsem najít vinařství s pěti až šesti Cru Beaujolais a složit bedýnku z nich. To se povedlo jen napůl. Nejméně dvě taková vinařství jsem našel, ale jedno mělo vyšší ceny a druhé slabší kvalitu, než bych si přál. Nakonec jsem přivezl dvě vinařství, která se specializují na Morgon (Desvignes) a Moulin-à-Vent (Paul Janin). Později mě nahlodaly poznámky Kermita Lynche tady o původním charakteru vín z Beaujolais. Teploty v poslední dekádě (a um vinohradníků) vyrostly natolik, že červené Beaujolais s 11% alkoholu už je minulostí, ale stejně jsem při ochutnávání nových vín hledal lehkost a hravost, o jaké psal Kermitt Lynch.

Snad se mi to splnilo na jaře 2018 na degustaci Chateau de Durette. Je to poměrně mladé vinařství s netypickou historií. Belgický obchodník Jean Joly si na dovolené ve Francii vyhlédl dům v Régnié. Nabídl několika přátelům, aby se přidali (koupí okolních vinic). S jejich pomocí v roce 2006 koupil a zrekonstruoval dům i vinice. V roce 2007 koupil výrobní technologii, pneumatický lis a kvasné nádoby. V září 2007 sklidil první hrozny ve čtyřech beaujolaiských apelacích. V dubnu 2008 poprvé lahvoval víno a Chateau de Durette bylo na světě. Podle degustace vín hádám, že najal enologa s tradičním názorem na vína z Beaujolais. V červnu se k dobrodružství přidala další rodina a koupila několik parcel v Morgonu. Chateau de Durette se dodneška rozšířilo na 30 hektarů a podle mých informací to částečně funguje jako malé uzavřené družstvo několika belgických přátel.

Už na zmiňované degustaci v roce 2018 se mi líbil ovocný charakter většiny vín, dosahovaný kvašením převážně odstopkovaných hroznů. Vína kvasí tradičně v betonových nádobách a podíl taninů se dávkuje poměrem odstopkovaných a neodstopkovaných hroznů. Z první degustace bylo patrné, že enolog preferuje lehčí projev, pitenost a většinu odstopkovaných hroznů. (Barikový sud a podstatnější třísloviny jsem našel jen u vína označeného Bourgogne Gamay Noir. Líbilo se mi, ale nakonec jsem usoudil, že Morgon Les Charmes se stejnou cenou je výraznější a jemnější víno a do výběru jsem raději zařadil dva Morgony.)

Na jaře 2018 jsem s exportním ředitelem Chateau de Durette Markem Theissenem přechutnal šest jejich vín, z nich jsem sestavil první bedýnku. Všechna ta vína jsou typická pro Beaujolais. Po zkušenosti z roku 2021 to risknu a objednám bez toho, abych nový ročník předem ochutnal. Sestavil jsem dva výběry, po předchozích zkušenostech jsem úplně vynechal bílá vína. Tentokrát to není tak, že by bedýnka A byla to nejlepší a B „to co zbylo.“ Tři nejlepší (a nejdražší) vína z Durette jsou momentálně vyprodaná a nechci riskovat, že dovoz odložím na duben a vyprodají se zase jiná vína, která mám taky rád (a jsou levnější). V bedýnce B se opakují dvě vína z Áčka, Régnié Bruyeres a Morgon Les Charmes. Za mě jsou obě bedýnky kvalitativně stovnatelné. V Béčku je navíc dražší Juliénas inspiration, které jsem ještě nikdy nedovezl, ale v předchozím ročníku bylo vyjímečně skvělé.

Některá vína jsou jednoduchá s převažujícím ovocným projevem, jiná jsou vrstevnatější a složitější, s rafinovanou vůní, noblesní chutí a jemnými taniny. V bedýnce A je šest různých Cru Beaujolais, ale není to přehlídka typických vlastností jednotlivých Cru. Každé víno je z jinak starých výsadeb a každé ve sklepě zpracovali trochu jinak, takže výsledný projev se liší i zásahem sklepmistra. Stejně jako před rokem se může stát, že některá srovnatelná vína si vymění pořadí (srovnával jsem proti sobě třeba Fleurie a Moulin, pokaždé s jiným výsledkem), ale před rokem jsem ochutnával kolekci patnácti vín s velmi vyrovnanou a uspokojivou kvalitou.

Bedýnka A:
Régnié „Les Bruyeres“ 2020 – 290 Kč
Moulin à Vent „Les Gimarets“ 2020 – 390 Kč
Fleurie „En Voluet“ 2020 – 360 Kč
Côte de Brouilly „Les Fournelles“ 2020 – 340 Kč
Morgon „Les Charmes“ 2020 – 360 Kč
Chénas „Fidelité“ 2020 – 360 Kč
Šest Cru Beaujolais celkem za 2 100 Kč.

Bedýnka B
Beaujolais Villages Rouge „Les Granits“ 2021 – 260 Kč
Régnié „Les Bruyeres“ 2020 – 290 Kč
Morgon „Les Charmes“ 2020 – 360 Kč
Chénas „Les Brureaux“ 2020 – 350 Kč
Juliénas „Les Mouilles“ 2020 – 350 Kč
Juliénas Inspiration 2019 – 450 Kč
celkem 2060 Kč

S velkým uspokojením jsem zaregistroval, že vinařství zdražilo jen symbolicky a selektivně. Navíc bůh Hermes přeje bedýnkám a kurz koruny k EURO roste. Obě bedýnky jsou cenově na loňské úrovni, jen to musím provést rychle, než se kurz zase vrátí na babišovských 26 kaček.

Držím všem palce, ať se vám Covid vyhýbá. Ať jsou vaše testy negativní a vaše karantény příjemné a krátké. Kdo si je budete chtít zkrátit červeným vínem z Beaujolais, přihlaste se! Jediná podmínka je minimální počet šesti lahví. Výměny lahví a vlastní sestavy jsou po domluvě možné, doprava jako obvykle Českou poštou (v Praze po domluvě přivezu). Přihlášky prosím do neděle 17. ledna. Dovoz může zkomplikovat nejen Covid, ale i počasí, předpokládám rozesílku po 31. lednu. Těším se, že se zase přidáte! Přihlásit se můžete tady.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Dokaž, že jsi člověk! *