Původně jsem chtěl dát samožerský titulek „Další důvod, proč se vyplatí Skleničkovy bedýnky…“ ale dodatečně jsem zjistil, že víno není z Komunitních bedýnek. Přivezl jsem ho z jednoho z prvních výletů do Francie v letech 2006 až 2007. V desátých Komunitních bedýnkách v květnu 2012 jsem nabízel Pinot Gris Rosacker 2010 za 13,10 EURO plus 1 EURO za dopravu, takže aktuálním kurzem asi 370 Kč. Cena dnes vypadá nereálně, současníci by spíš uvěřili, že děti nosí čáp, než že před devíti lety bylo Grand Cru Rosacker za 370… a kdoví, co bude stát za dalších deset roků. Tím končím dnešní Film pro pamětníky a pojďme zpátky do současnosti.
Kopec Rosacker s opevněným středověkým kostelem patří mezi nejslavnější alsaské vinice se statutem Grand Cru a hunawihrské vinařské družstvo patří k největším a nejlepším ve Francii. Současná doba přeje malým vinařům a držitelé nejlepších vinic obvykle jako první opouštějí vinařská družstva, takže sláva francouzských družstev se posledních 10 a víc roků přesunuje do kategorie filmů pro pamětníky, ale třeba hunawihrský Riesling Grand Cru Rosacker stále ještě vyhrává kategorii na prestižních vinařských soutěžích. Při poslední soukromé ochutnávce hunawihrských vín jsem měl trochu problémy s líbivostí (=zbytkovým cukrem) některých vín ze základní řady, ale Grand Cru Rieslingy byly výborné pokud jde o samotnou kvalitu i pokud jde o poměr kvality a ceny.
Pinot Gris Grand Cru Rosacker 2005, Cave de Hunawihr
Klasická alsaská flétna, drsně zjednodušená etiketa a celokorek. Úplně nepromočený, až jsem podlehl klamu, že je to umělá hmota. Přesto (po prvním ochutnání) dokonale těsní a nenechá víno zoxidovat. To může být u vín z nerezu podstatná věc…
Ve skleničce je doslova impozantní, nádherná zlatá barva. Dokonale čirá, dokonale plná, krásná. Na nose jasný šeďák s velkou nazrálostí, podzimní mokré listí v parku, hruškový kompot, časem i houby. Našla by se další aromata vyměňovaná kaleidoskopickým způsobem, ale celkový dojem je hodně hladký, komplexní, harmonický a elegantní. Časem přestávají dominovat ovocná aromata a celkový dojem je víc minerální. V chuti vládne zralost, kultivovanost a její sestra, čistota. Skromná kyselina v nástupu, plnější tělo podpořené zbytkovým cukrem a celkově mix aromat popisovaných v předchozích poznámkách. Podzimní listí, hruškový a jablkový kompot a mineralita studené mosazné kliky. Vyšší koncentrace a lehce kořenitý závěr, jako by došlo na kratší maceraci slupek (druhý den koření přibylo až do pepřových tónů). 13% alkoholu, i když jsem zmiňoval vyšší zbytkový cukr, tak v analytických datech to myslím nevypadá přehnaně (odhadem 30 g/l, výrobce to už nezveřejňuje. Myslím, že část dojmu tvoří vyšší koncentrace vína).
Posledních 15 let to pro mě byl dokonalý vzor, archetyp Pinotu Gris, ani dnes bych na tom nic neměnil. Moc se mi líbí, jak víno vyzrálo do elegance (včetně toho, že nepodlehlo oxidaci), harmonie, jak se terciální aromata spojila s odrůdovými. S postupujícím věkem se stále víc přikláním k lehčím vínům a vyhýbám se těžkým vahám, ale šeďák z Rosackeru je díky nepřehnanému alkoholu a elegantní zralosti na správné straně vah, tedy přesně uprostřed :-)
Připomínám aktuální nabídku sauvignonové bedýnky z loirské Domaine de Villargeau! Podrobnosti jsou tady, přihlásit se můžete tady.