Už v jednom z prvních (ještě předskleničkovských) textů o víně v roce 2006 jsem opěvoval francouzskou důslednost při označování vinařství a cest tak, aby chudák turista – cizinec našel cestu do sklepa a k vínu. Použil jsem přitom fotku z auta (nahoře), vyfocenou během čekání na zelenou v Ammerschwihru. Minulý týden jsem jel pro vína husserenského vinařství Kuentz-Bas a dočetl se, že za jeho vzestupem stojí nový majitel, ammerschwihrský biodynamik Jean-Baptiste Adam. Při průjezdu setmělým Ammerschwihrem mi secvaklo: tuhle fotku jsem měl přece na webu a současně s tím, to je vinařství Adam, vlastník husserenského Kuentz-Bas. Hned jsem tam vběhl a chtěl ochutnávat…
Pravidelní čtenáři už asi vypozorovali, že mám k biodynamice jako k učení rozporný vztah, daný především osobou zakladatele a občas i osobami jeho následovníků (už Freud říkal, že je lepší být Freudem než freudiánem). Největší obavy v případě J.B. Adama rozptýlila degustace v ammerschwihrském sklepě, zbytek hned úvod jeho webové prezentace. Adam se v ní hlásí k novým výsadbám s hustotou 8 300 keřů na hektar (nikdy jsem nevěřil vinařům, co se hlásí k ruční práci ve vinici, ale vysazují řádky 2,5 metru od sebe, aby tam mohli projet traktorem). Už jsem se na blogu přiznal, že jsem měl koupit a nekoupil jeho Auxerrois, dnes o jednom jeho ryzlinku.
Riesling 2012 Grand Cru Kaefferkopf, Jean-Baptiste Adam
Vyšší citronová barva, ve vůni lípa a citrusy, čisté, intenzivní, parádní. V chuti se kyselina rozvíjí postupně, od nesmělého nástupu až po intenzivní tóny v těle i v závěru. Skoro suché a středně plné (ale že je to ryzlink, tak spíš hodně plné, barokní), citrusové, s dotekem medově botrytických tónů. Příjemně komplexní víno se zajímavým vývojem – hned po otevření se jevilo jako jednoduchá minerálka s příjemnými minerálními tóny, po hodině nabralo důrazu i komplexnosti. Minerální tóny v závěru ukazují na žulu jako podloží, ale to bych si měl ještě ověřit na webu :o)))
Ze dvou Grand Cru Rieslingů chutnaných u Adama v Ammerschwihru je Kaefferkopf ten nebiodynamický a projevem tradičnější, s botrytickou zralostí, ale upřímně to byl těžký výběr a obě vína byla kvalitou vyrovnaná, byť projevem rozdílná. Určitě budu chtít příště v Alsasku navštívit vinařství a přechutnat vína podrobněji.