CappellaSantAndrea je díky majitelům nejsympatičtější místní vinařství, zároveň nejlíp ukryté v kopcích u SanGi. Před deseti lety jsem na dotaz doporučil návštěvu jednomu českému vinaři, po návratu s mírnou výčitkou řekl, že to bylo těžké najít. V následujících letech jsem je hledal dvakrát nebo třikrát, bez úspěchu. S Flavií a Franceskem jsem se potkal už nejmíň třikrát v Itálii a jednou v Praze, ale vinařství jsem v San Gimignanu nikdy nenašel. Jen pro upřesnění, dovážel jsem během času čtyři jiná místní vinařství, okolí San Gimignana mám procestované víc než je běžný český průměr. Naštěstí jejich vína nabízí moje oblíbená sanžimiňánská vinotéka, takže můžu otevřít Rialto 2022 a vzpomínat. Úvodní fotka je z prvního setkání v červnu 2012, druhá je z minulého týdne…
Na prvních dvou degustacích v roce 2012 a 13 mě překvapovaly jejich pokusy o školení Vernaccie v kameninových nádobách á la qvevri. Vernaccia je víno s dlouhou historií a podobné technologické úchylky jsou podezřelé, ale oni je zvládali bez přehánění a extrémů. Konkrétně Rialto je víno z jedné vinice vysazené roku 1966 na pliocénních píscích bohatých na zkameněliny mořských živočichů. Hrozny se odstopkují a před kvašením projdou dvacetihodinovou macerací. Kvasí v nerezových tancích, kde zůstanou další rok na kvasničních kalech. Lahvuje se bez filtrace.
Rialto Vernaccia di San Gimignano DOCG 2022, Cappellasantandrea
Ve skleničce je nazrálá, výrazná zářivá slámově žlutá barva, úplně čistá (bez filtrace neznamená s kaly!), na nose je zvláštní, intenzivní a komplexní zemitá vůně přezrálého ovoce a letního obilí sušeného na půdě (to je jen vzpomínka z dětství!). V chuti je zralé ovoce až do kandovaných tónů, příjemná (i když netypická) plnost, pěkná kyselina. Úplně suché, ale zmíněná předfermentační macerace bobulí zřejmě dodává vínu intenzivní kovový tón, v závěru se lehce připomenou zrale kořenité taniny ze slupek. Nutilo mě to stále přemýšlet o sudu, protože všechny ty plné, zemité a taninové projevy mám spojené se sudy, ale všechno je to krásně čisté a skoro jistě bez sudu. 13,5% alkoholu, očividně vyšší koncentrace (extrakt), středně plné se zralým ovocem, krása. Občas jsem nad barikovanými Riservami z Vernaccie pochyboval, zda je barikování správná cesta, ale tohle (hraniční dvacetihodinová macerace bobulí) se mi zdá být lepší. Dá se pít teď, ale věřím, že ještě nejmíň pět roků vydrží. Nerad dělám reklamu konkurenci, ale dováží Alifea a Rialto má za 639 Kč. Koupil jsem v SanGi za 20 EUR, 639 kaček v Praze se mi zdá velmi férová cena.
Reklama: uzávěrka nových toskánských bedýnek vinařství Panizzi byla (zatím) úspěšná, sešlo se dost přihlášek a vína jsem dnes objednal. Stále platí původní termíny s rozvozem příští týden, pro opozdilce budu mít pár lahví Vernaccie a Chianti navíc.