První okus moselských ryzlinků 2023


Otevřené sklepy, které se měly v moselském Ürzigu konat minulý víkend, se změnily v akci Vytopené sklepy. Podle fotky, kterou mi poslal Stefan Erbes v odpověď na první objednávku ryzlinků 2023, měl ve dveřích domu nejmíň metr vody, takže jsem mu ani nenapsal, že bych chtěl paletu s objednávkou připravit co nejrychleji. Ale konec dobrý, všechno dobré a ve středu přijela paleta ryzlinků. V Praze budu rozvážet už ve čtvrtek, mimopražským pošlu balíky v pondělí, protože nechceme, aby se přes víkend balík s vínem válel někde ve skladu, žejo…  

O novém ročníku zatím nevím vůbec nic, jen jsem koukl na dva pozdní sběry a odečetl alkohol. 12% je na Moselu vlastně skoro hodně, ale víc napoví až degustace. K první degustaci jsem vybral dva pozdní sběry, polosuchý z Erdener Treppchen a polosladký (feinherb) z Würzgarten. Nebyl v tom žádný hluboký záměr, jen zvědavost. Feinherb z Würzgarten je už třináctým rokem mým nejoblíbenějším ryzlinkem. Halbtrocken z Treppchen se nelahvuje každým rokem. Nevím, podle čeho se jeho výroba řídí, ale obecně má Erbes na Treppchen jen asi půl hektaru, takže možná bude nejvíc záležet na objemu sklizně a poptávce.

2023 Erdener Treppchen Riesling Spätlese halbtrocken, Karl Erbes
2023 Ürziger Würzgarten Riesling Spätlese feinherb Alte Reben, Karl Erbes

Ambaláž přeskočím, protože jsem ji popisoval už spoustukrát, zmíním jen šroubovací uzávěr. Obě vína mají podobnou (skoro stejnou) světlou citronově žlutou barvu s drobným perlením rozpuštěného kysličníku, Treppchen se zdá mít o chlup plnější barvu (ale možná jsem si jen nalil větší dávku a ta působí plněji). Na nose je trochu nesmělá, málo až středně intenzivní citrusová vůně, v chuti je víno středně plné, hodně živé (na tom má kromě slušné leč ne závratně vysoké kyseliny podíl i zmíněné perlení kysličníku) a minerální závěr, který mě pobavil nejvíc, protože vzdáleně připomíná tonic s ginem. Pro Erdener Treppchen je minerální projev typický, ale asi jsem tohle ladění už zapomněl. 12,5% alkoholu dává trochu plnější projev. Celkově je to lehké, svěží, příjemné pití, jemné a se zrnitou texturou. Ta se časem zřejmě ohladí a zmizí. Jsem zvědavý na další vývoj, ale podle první degustace bych víc než do Vánoc 2025 nečekal. Edit: druhý den v otevřené lahvi, víno je komplexnější, už to není tonic s ginem ale spíš grapefruit, lehkost, lepší kyselina a sušší projev.

Staré keře z Würzgarten mají ve vůni zralé citrusy, v chuti jsou „jako vždycky,“ plnější, výrazně ovocné, s citrusovým projevem a tropickým ovocem, koncentrované, a podobně jako napovídal předchozí ryzlink z Treppchen, s méně výraznou kyselinou. 12% alkoholu a celkově zase plnější a zralejší projev s kořenitou tečkou. Víno má typickou německou čistotu i lehkost mladého ryzlinku, letos to bude výborné k pití, ale mám pochybnosti o dlouhověkosti právě kvůli méně výrazné kyselině. Na delší archivaci tady byly předchozí dva ročníky, třiadvacítka možná bude „jen“ na veselé popíjení. Edit: druhý den jsem si vzpomněl na degustace předchozího ročníku Alte Reben Spatlese: krátce po nalahvování jsem víno zatratil. Za tři měsíce se víno zázračně zlepšilo včetně kyseliny. V novém ročníku 2023 je ještě výraznější cukr, ale druhý den už kyselina roste. Přimlouvám se za odklad degustace do září!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Dokaž, že jsi člověk! *