Zvolna už končí další léto (fotka je z dnešního plážování), teploty na toskánském pobřeží ještě vyšplhají k jednadvaceti stupňům, ale už se udrží jen krátce a slunce už tolik nepálí. Odložil jsem ambiciózní plány na cesty a výlety a užívám posledních slunečných dnů. Dvakrát denně plavu v moři a připravuju se na zimu. Nedávno mi místní kamarádka vysvětlovala, že základní sazba DPH je v Itálii sice vyšší než v ČR (22%), ale existuje něco jako seznam základních potřeb, na které je sazba snížená na pouhá čtyři procenta. Moc jsem jí to nevěřil, ale dnes jsem koupil neuvěřitelně krásné mandarinky a večer koukám na účet ze sámošky: na mandarinkách jsou 4% DPH. Na broskvovém džemu 10%. Kromě mandarinek jsem přinesl i dvě sicilská vína s 22% DPH, ovšem s pohledem na účet je to velmi přijatelné. Grillo bylo za 3,99 EURO, směs La Segreta za 6,99 EURO. Vždycky, když se s Italy nebo s Čechy bavíme o Sicílii, skončíme u toho, že Sicílie je krásná… a levná.
La Segreta Bianco Sicilia DOC 2023, Planeta
Planeta je mladé vinařství, založené teprve roku 1995 a od začátku úspěšné. Mám s sebou jen starší Cernilliho ročenku 2022 a tam má Planeta *** ze tří možných. Úspěch si získala samozřejmě jinými víny (píšu získala protože ta Planeta, ale název není nijak prvoplánově marketingový, majitelem jsou tři členové rodiny se společným příjmením Planeta), mají 370 hektarů vinic, pět vinařství a dělají přes 2 miliony lahví ročně. La Segreta Bianco je základní bílé (40% Grecanico, 20% Chardonnay, 20% Grillo a zbytek „ostatní“), technologicky to je typická nerezovka s macerací za studena, lisováním odstopkovaných hroznů a sedimentací moštu před kvašením. Kvasí čistý mošt s chlazením, po kvašení jen kratší kontakt s jemnými kvasničními kaly a brzké lahvování (v lednu 2024). 12,5% alkoholu.
Ve skleničce je středně plná, zářivá citronově žlutá barva, na nose spíš intenzivní ovocná vůně broskví, meruněk, ananasu, až do medových tónů. Je to příjemné, plné a trochu vitacitově průmyslové. V chuti je víno úplně suché, s dobrou kyselinou, vyvážené a zábavně proměnlivé v čase. Zpočátku, málo vychlazené, mělo hodně florální projev s kořenitostí (až jsem ho zaměňoval s Grillem), po hodině vychlazené je to suché, trochu reduktivní, herbální, lehce citrusové, jednoduché víno k jídlu. Nic, z čeho by zkušený degustátor lezl po stropě, ale perfektně udělané víno. Málo vychlazené bylo zajímavější než úplně studené.
Grillo Sicilia DOC 2023, Settesoli
Cantine Settesoli je trochu záhada. Cernilliho ročenka 2022 ji nezmiňuje, podle webu má asi 6000 hektarů vinic, model není jasně deklarovaný, ale hádám družstvo. Grillo je sicilská autochtonní odrůda. Podobně jako u Segrety je to jasná nerezovka, kvašení při řízené teplotě a brzké lahvování. Ve skleničce je slabá žlutá barva spíš do slámova, ale tak slabá, že to nemá smysl pitvat. Na nose jsou středně intenzivní květy a citrusy, je to harmonické a velmi pěkné. V chuti je víno dost zralé (13% alkoholu a nedůrazná kyselina), harmonické, citrusové až do pomerančů a mandarinek, a slaně minerální. I přes 13% alkoholu je to lehké a dobře pitelné, mainstreamově ovocné, technicky bezchybné. Jako víno k jídlu úplně v pořádku, a za stovku (3,99 EUR) v italské sámošce super nákup.