Pipirii, naturální senzace z Toskánska

Ladím formu na dlouhou cestu zpátky do Toskánska. Carmignano i další objednávky jsou rozvezené a rozeslané a Pošta už ve čtvrtek potvrdila, že je doručila. Od nového zákazníka, kterému jsem v úterý vezl hned tři bedýnky, jsem dostal dárek, toskánské naturální víno. Chtěl jsem si ho odvézt zpátky do Toskánska, ale nakonec je otvírám ještě doma. Naturální vinař Marco Tanganelli by jistě neschválil uhlíkovou stopu, která by vznikla následkem velkorysé dopravy jedné lahve do Čech a zpátky do Toskánska.  

Podle webu (tady) jde o malé vinařství v Castiglion Fiorentino (Arezzo), vedené v organickém režimu. Je členem sdružení Vinnatur a zdůrazňuje, že nejvyšší hranice síry v jeho vínech je 39 miligramů. 13 hektarů vinic a asi 50 tisíc lahví ročně. Pěstují především Trebbiano a Sangiovese, v menším množství Merlot, Malvasii, Colorino a San Colombana. Kvasí spontánně a bílá vína nechávají kvasit na slupkách, a podle sienské univerzity jsou některé jejich výsadby Trebbiana 110 let staré a asi nejstarší v Toskánsku (navíc nikdy nedotčené chemií).

Pipirìì 2021, Carlo Tanganelli
Mix odrůd Trebbiano, San Colombana a Malvasia z hlinitopísčitých vinic, vysazených s hustotou 5000 keřů na hektar, vyrobí se asi 60 hl z hektaru. Lisují se odstopkované hrozny, kvasí spontánně v nerezových tancích a tam vyzrává i dalších 7 měsíců na jemných kalech. Lahvuje se bez filtrace, to už neopisuju z webu, ale ze skleničky, protože lehká opalizace to říká jasně.

Ve skleničce je hodně plná žlutá barva s odstínem jablečné šťávy, která právě začíná oxidovat – je z toho jasná delší macerace slupek, ale není to žádná drsná oranžáda. Na nose se projevuje lehká oxidace a jablečné tóny ze slupek, ale viz výše, bez extrémů. V chuti je víno hodně harmonické, s velmi krotkou kyselinou (odbourat jablečnou je zřejmě nutnost, když chcete lahvovat bez filtrace i s jemnými kaly), v ovoci hrozny (a v těle se kyselina příjemně hlásí ke slovu), s lehkou strukturou (chuť otvírá jablíčkama, ale potom přijdou hrozny a v závěru mandle). 13% alkoholu. Je to v tom nejlepším smyslu chlastací, tedy příjemně pitelné, harmonické a velmi uměřené. Mám z toho dojem velké preciznosti při výrobě a ohledů na spotřebitele (což jsem úplně nečekal po přečtení webu vinařství s důrazem na organickou výrobu a kvašení celých bobulí). My seveřané jsme zvyklí na bílé víno s vyšší kyselinou, ale viz výše (Trebbiano moc kyselin nemá plus nutnost odbourat jablečnou kyselinu). Na webu jsem našel cenu 12,50 EUR, za mě je to jednoduché selské víno na běžné pití, ale zároveň veliká radost.

2 thoughts on “Pipirii, naturální senzace z Toskánska

  1. Velmi slušná cena. My byli minuly tyden v Mülhausen na veletrhu narurálních vín, pod 15EUR skoro nic, Champagne naturálni 50-60EUR 🤔

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Dokaž, že jsi člověk! *