Pinot Noir z Přerova

Jestli se o Komenského Blatnici (a jejích vinicích) mluvilo jako o dalekém Severu, co má být potom Přerov? Pár místních nadšenců si tam pronajalo od města malý pozemek a obnovilo dávné vinice. Je to ještě mladý podnik s krátkou historií, ale už jsem tady doporučoval výbornou barikovanou šardonku a letos i vynikající suchý Tramín, a kdo ví co bude dál? Dnes se podívám na barikovaný Pinot Noir 2021.

Paleolit Pinot Noir 2021 zemské, Vinum Predmostensis
Napřed technická data – skoro nic nevím. Pamatuju si jen hodně hustou výsadbu (11 tisic keřů na hektar) a z údaje na etiketě lze odvodit (13,5% alkoholu), že to byly hrozny dost sladké na pozdní sběr. Další technické poznámky už budou jen dohady postavené na degustaci.

Ve skleničce je středně plná / středně světlá rubínově červená barva s lehkým fialovým odstínem (mně to připomíná švestky). Na nose je to hodně plná a intenzivní švestková vůně s fialkami a docela důrazným ostřím (alkohol). Daly by se najít maliny a peckové ovoce, ale mně to celé včetně vzhledu evokuje hlavně švestky. Pinotová klasika :-) A hned ve vůni se hlásí sud s těžko popsatelným exotickým kořením a podezřením na akát. Pro Pinot se jasně nabízí dubový sud, ale možná tam byl jeden akátový? Viz výše, dohady.

V chuti je to hodně mladé, ale dobře zharmonizované sudem, malolaktickou fermentací a lehkou sudovou oxidací, prostě úplně suché s klidnou kyselinou, dost ovoce (maliny, švestky, višně), zatím hodně sudu i v chuti a akát to celé rozostřuje. Taniny v závěru lehce štípou. Alkohol tomu dodává důraz, za sebe bych vyměnil víc kyseliny za méně alkoholu, ale to už může mít každý konzument jinak. Díky vyššímu alkoholu může být víno lepší v čase, ale vyšší kyselina může fungovat podobně. Jak už jsem napsal, víno má ještě hodně mladý projev s výrazným sudem, ale taky spoustu energie a prostor k vyzrávání a zlepšení. S archivací bych to nepřeháněl, ale zajímalo by mě, jak se bude vyvíjet za rok a za dva roky.

Připomínám aktuální franckou bedýnku: ve středu 13. září večer je uzávěrka objednávek ryzlinků, sylvánů, šardonek a Bakchusů (!) vinařství Hofmann z německého Roettingenu. Doporučuju hlavně pro lehký suchý projev vín s nezaměnitelnou mineralitou, danou křemenitým podložím ve vinici (Silex). Silexové ryzlinky, sylvány a šardonky, to se vyplatí! Podrobnosti jsou tady, přihlásit se můžete tady.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Dokaž, že jsi člověk! *