Oranžové víno ze San Gimignana

Nejen ryzlinky živ je člověk a příležitostí postovat další fotky z toskánského San Gimignana není nikdy dost :-) Dnes o oranžové Vernaccii di San Gimignano, alespoň podle prezentace na degustaci. Udělal jsem si na ni doma čas, protože při květnové návštěvě ve vinařství chutnala „jako klasické bílé s trochu důraznějším kořenitým závěrem, vůbec ne jako oranžáda.“ Konkrétně jsem moc nevěřil šestiměsíční maceraci, na to byl celý projev příliš harmonický a „klasický,“ ale technické informace na webu Panizzi to potvrzují (plus dalších deset měsíců v sudu na kvasničních kalech). Ale to je (můj) problém s degustacemi v letních vedrech, zřejmě v horku vnímám chutě jinak (a někdy se potom doma divím). Tahle degustace byla v úterý, teprve druhý den, kdy toskánské teploty v poledne vystoupaly na třicítku, a já jsem si vybral sezení venku na slunci. Doma už jsou kořeněné tóny macerace slupek dostatečně důrazné, ale čtyři roky v lahvi (a hodně zralé hrozny) vykonaly svoje a víno je krásně ohlazené a sladěné.

Evoè 2016 Toscana Bianco IGT, Panizzi
Podle webové prezentace je to výběr hodně vyzrálých hroznů (podle degustace s podezřením na malý podíl botrytis), spontánní kvašení v konických sudech a šestiměsíční macerace slupek. Potom sedimentace a dalších deset měsíců ve stejných sudech jen s kvasničními kaly. Lahvuje se nefiltrované (poznámka: bez viditelných stop zákalu, zřejmě stačí sedimentace a stočení z kalů). Nejméně 12 měsíců v lahvi před uvedením do prodeje, ale reálně víc, ročník 2016 je teprve teď aktuálně v prodeji. To nejlepší na konec: Evoè byl pozdravný pokřik, kterým Bakchantky zdravily boha vína Dionýsa!

(Walter Sovran, enolog a Camelia Lazar, marketingová ředitelka Panizzi.) Ve skleničce je výrazná zlatožlutá barva, nápadná, protože mladá Vernaccia mívá hodně slabou žlutou se zelenkavými odlesky. Na nose je velmi příjemná až elegantní květinová vůně (až do bezového květu), máta, zralé žluté ovoce a pepřový závěr. V chuti zase hodně příjemné zralé ovoce, lehce minerální projev s komplexním kořenitým závěrem. Středně plné, dokonale sladěné, harmonické, podle ovocné zralosti hádám i na pár botrytických hroznů. S ohřátím najdete v chuti netušené poklady, třeba zrovna teď mandarinky :-) Můj první dojem byl, že odbouraná jablečná kyselina chybí, ale to je poplatné odrůdě. Když zapomenu, že je to Vernaccia, tak je kyselina naopak bezvadně zakomponovaná a nic nechybí. 13,5% alkoholu. Dokonale harmonický projev, ještě si zachovává svěžest a už nastupuje lehká nazrálost. Soukromě bych si počkal rok nebo dva, až se kořenitý závěr víc ohladí, ale už teď je to moc pěkné.

Dvě marginální poznámky závěrem: mimořádně dobře se k vínu hodí parmezán. Ale vůbec si mě nevšímejte, já jsem schopný uhryzávat parmezán k čemukoliv. A  vůbec nevím, jak by Evoè hodnotili vyhranění příznivci oranžád – sám jsem si takové rozdělení vín na klasická a oranžová zrušil (přesněji, vůbec nezavedl) a zastávám pohodlný názor, že vína jsou jen jedna. V mém světě je Evoè vynikající, ale možná to zkusím ověřit v reálném světě, který oranžová vína hodnotí zvlášť :-)

Reklama: připomínám pondělní nabídku ryzlinkových bedýnek z moselského vinařství Karl Erbes se skvělou kyselinou ročníku 2021 stále platí. Podrobnosti jsou tady, přihlásit se můžete tady.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Dokaž, že jsi člověk! *