Dnes to bude o čistém Pinotu Noir od Marka Boutheneta z Maranges. Účastníci Komunitních bedýnek už znají předchozí ročník z prázdninových bedýnek 2015. Tehdy jsem přivezl asi 70 lahví. Letos v únoru už jen šest, ty padly na degustacích. Víc jsem nedostal, protože výhled na letošek byl nulový. Úroda ročníku 2016 byla mizivá a jako první to odnesl Crémant, nezbyly na něj hrozny.
Výroba Crémantů je ve Francii komplikovaná věc, už jsem o tom psal tady. U Bouthenetů se to navíc komplikuje tím, že jim bubliny vyrábí nejprestižnější burgundský bublinkář Louis Picamelot. Jejich Crémant skutečně stojí za hřích. Mně to můžete věřit, já si totiž na bílé víno z Pinotu Noir nepotrpím. Většinou mě nebaví, ale Crémant od Bouthenetů je vyjímka. (V Maranges jsou výsadby Chardonnay tak vzácné, že můžete naslepo s klidem tipovat Pinot Noir – Crémant z Chardonnay sotvakdo dělá :-) Vsadím se, že na něj používají hrozny z Maranges AOC. Žádné Hautes-Cotes ani Bourgogne AOC, při první degustaci naslepo jsem měl jasno, že to je Pinot z Maranges. Šumivá bedýnka 2017 nebude pro nedostatek bublinek, poslední letošní padly na moje narozeniny.
Crémant de Bourgogne Brut AOC, Marc Bouthenet
Ve skleničce silná teplá žlutá slámová barva a vytrvalé perlení. Ve vůni jablíčka, žluté ovoce, mineralita. V chuti důrazné perlení, lehká kyselina, úplně suché. V těle hodně lehké, jablka, ostružiny, jasná minerální linka na závěr. Nic složitého, 12% alkoholu, ale je to suché pití, důsledně minerální a harmonické. Občas mám chuť zanevřít na burgundské Pinoty kvůli cenám, ale tenhle Crémant by mi chyběl. Až den poté jsem si uvědomil drobnou chybu v cenotvorbě – Crémant stál (alespoň v Komunitních bedýnkách) stejně jako tiché Maranges. Vzhledem ke složitosti výroby i dovozu (Spotřební daň ze sektů) je to jasné, i když nezamýšlené zvýhodnění Crémantu.
Další skvělé víno, které je vypito. Shodou okolností jsem jeho poslední lahev otvíral o víkendu. U tohoto crémantu platilo čím starší, tím lepší!