Všeobecně sdílené předsudky nám vnucují pocit viny, že pít mladé ryzlinky je chyba, hloupost, vraždění neviňátek, a jen starý ryzlink je dobrý ryzlink. Není to pravda (s vyjímkou mnoha případů, kdy vína skutečně pijeme příliš mladá:-). Přesto si myslím, že to co zažívám při degustaci čerstvě nalahvovaných moselských ryzlinků (nebo franckých Silvanerů) není pocit viny, ale čistá slast. Mladistvá kyselina, eterické citrusové tělo a záplava svěžesti – podobnou energii musí cítit fotbalista, když dá gól ve finále Ligy Mistrů.
V dubnu jsem tady loboval za mladé ryzlinky, 2017 Auslese z Würzgarten bylo divoce krásné a svěží. Myslím, že si energickou svěžest ještě udrží, ale jiná (u nás doma nejpopulárnější) Mosela z ročníku 2017, sladké Spätlese, už pomalu dozrává.
2017 Ürziger Würzgarten Riesling Spätlese, Karl Erbes
Od nalahvování byly ve víně zřetelné botrytické tóny, ale doprovázela je ostrá citrusová kyselina a poměrně lehké tělo. Je právě rok po lahvování a víno jakoby se vyvinulo do dospělé fáze. Botrytické tóny se zvýraznily a začínají převládat. Ještě stále má víno lehkost a čistotu, perfektní citrusovou kyselinu, ale hned za ní přijde med a botrytická sladkost. Díky kombinaci kyseliny a botrytické sladkosti bude dobré i za dvacet roků, ale mladistvé vzrušení pomalu odchází.
Dodatečně přidávám ještě hlavní zprávu ze čtvrtečního večera: vesničané zarputile odmítají snahu Agrofertu zabránit dvojí kvalitě potravin a nadále dávají přednost konzervativnímu stravování. Dnešní večeře: domácí klobásy (vlevo pikantní vepřová, vpravo dančí), bramboráky s jarní cibulkou (nejsou na obrázku) a Beaujolais Villages 2015 Erika Janina (podle Revue du Vin de France jednoho z šesti nejlepších vinařů v Beaujolais). Konec zpráv.
To nebyla reklama, Janinovy Piemonts 2015 byla poslední lahev. Přidávám odkaz na nabídku pětilahvové bedýnky s pěti německými ryzlinky vypěstovanými na různých podložích: červená břidlice, šedá břidlice, vápenec a křemen (Silex). Je to tady, doporučuju! Pro zábavu i poučení :-)