Na etiketě je to vynechané, ale je to (samozřejmě) Auslese. Letos vyrobeno poprvé, protože bylo málo kyselin… v zásadě se z Erdenského Preláta děá jen Auslese „v plné palbě,“ tedy s vysokým zbytkovým cukrem. Hrozny tady extrémně dobře vyzrávají a mívají i vysoké kyseliny, takže k nim může být i vyšší cukr. V ročníku 2020 jsou kyseliny slabší, a Erbesové na to reagovali řadou suchých ryzlinků nebo ryzlinků s nižším zbytkovým cukrem. I Preláta sbírali naněkolikrát a z prvního sběru udělali feinherb. Zatím Preláta nedovážím, aby mě nikdo nepodezíral z nenasytnosti. Je to jedna z nejmenších a nejlepších vinic na střední Mosele a láhev by stála asi 1250 kaček. Díky velkému zájmu o letošní listopadovou bedýnku jsem se uvolnil a připsal si k objednávce tři lahve.
Charakteristická pestrobarevná etiketa s biskupem popíjejícím ryzlink je vyhrazená jen pro vína z Erdenského Preláta. Až do roku 1970 byl Prelát majetkem místní rodiny Berres a Erdenský Prelát byl známkové víno. Vědělo se, že hrozny pochází z malé, ani ne půlhektarové vinice u řeky na rozhraní Würzgarten a Treppchen, ale vinice nebyla zapsaná v katastru a celé víno bylo formálně vlastně známkové, chráněné pouze etiketou s obrázkem biskupa. Německý vinařský zákon v roce 1971 Berresům sebral exkluzivitu tím, že rozšířil vinici Erdener Prälat z 0,4 hektaru na 1,5 hektaru (a donutil je tak sdílet značku s několika dalšími vinaři) a paradoxně jim uložil povinnost zapsat vinici do katastru pozemků. V nových poměrech tak mohlo ryzlink Erdener Prälat náhle lahvovat asi devět vinařů (Prelát byl nově definovaný katastrem a ne známkou, a samozřejmě za tím byl silný lobbing okolních vinařů), ale jak došlo ke sdílení původního obrázku s popíjejícím biskupem, to na blogu napíšu, až to někdy zjistím.
Dovolím si ještě jednu hodně spekulativní úvahu. Nemám podrobné informace o cenách všech výrobců Erdener Prälat, ale zdá se mi, že cenotvorba je daná především postavením na trhu. Velké vinařství s roční výrobou milionu lahví vyrábí třeba tři stovky lahví Preláta a napálí cenu na 100 EURO za lahev. Malé vinařství hospodařící na kousku původního Berresova Preláta dělá stopadesát lahví Preláta a prodává za 30 EURO. Bez americké distribuce si cenu 100 EURO netroufne dát.
2020er Erdener Prälat Riesling Alte Reben Selektion feinherb, Karl Erbes
Ambaláž jsem už zmínil ve druhém odstavci :-) celokorek a tak (Erbes schovává už skoro všechno pod šroub). Ve skleničce je plnější žlutá barva, spíš citronová s kovovým odstínem. Na nose komplexní s hodně zralým ovocem, citrusy, bílé broskve, blumy, zelené jablko. I po dvou hodinách stále svěží a živá vůně. V chuti slušná kyselina a plné, hodně koncentrované tělo. Výrazná mineralita přebíjí ovoce, ani si netroufnu rozebírat nebo analyzovat ovocné chutě. Jsou tam citrusy a tropické plody, ale prosazuje se i lehké koření a hlavně kamenitě minerální projev. Kyseliny je tak akorát, aby nechyběla k feinherbu. Dlouhý závěr s tóny zralých citrusů a citronové kůry. Malý zázrak, jen 12,5% alkoholu (viz výše, první průchod vinicí), za mě plus. Je to atypické, zábavné, a minerální projev vínu dodává hloubku (nebo aspoň zábavnost). Na moselský ryzlink atypicky plná, koncentrovaná chuť a slabší kyselina, na Preláta zase málo opulentní projev, ve kterém spíš vyniknou výrazné slané a kamenité chutě. Velmi zábavné, přitažlivé, svůdné, a jak by řekl Nero Wolfe, uspokojivé. Jak mě baví klasické moselské vzorce (třeba 2017 Auslese s úžasnou kyselinou a stodvaceti gramy zbytkového cukru), tak si užívám i naprosto atypického Preláta 2020 s nízkým cukrem a nevídaným minerálním projevem. Ryzlinky jsou jako duha…