Dlouho jsem na ni zapomínal, ale když se vrátila, na čas vymazala všechny ostatní. Už jednou jsem tady mudroval nad tím, jestli jsou některé odrůdy révy mužského rodu a jiné ženského, animus – pamatujete? Dnes se vrátila a z toho je to jasné – Chardonnay je rodu ženského. Navíc jasná blondýna, ale to už jsem psal tady.
A taky se mi vyjasňuje, že ryzlink je mužského rodu, ostatně i kvůli tomu nemůže nikdy úplně nahradit šardonku :o) Nevím, jestli to pro některé čtenáře nebude dnes trochu mlhavé a rádoby poetické, ale já to vidím docela konkrétně: po více než dvou letech na ryzlinku jsem přivezl paletu burgundských šardonek a jejich animus a přitažlivost jsou mi najednou úplně jasné.
Jednou jsem ve velmi dobré společnosti bodoval víno a byla u toho i novinářka z deníku. U oběda se nás paní redaktorka ptala, kde bereme ty poetické výrazy v komentářích. Že rozumí jablkům a bramborám, ale eleganci, noblese nebo animalitě už ne. Tak jsem jí jako služebně nejmladší a nejméně zavedený člen společnosti ostýchavě odpověděl, že si to samozřejmě vymejšlíme. Měl jsem toho na jazyku víc, ale předseda poroty seděl vedle mě a zaskočilo mu sousto, zrudnul a začal se dusit. Několik lidí mi skočilo do řeči a začalo vysvětlovat něco o popisech vína, ale myslím si, že to všechno, co se jí potom lidé kolem stolu snažili vysvětlit, jí v orientaci moc nepomohlo. Chtěl jsem dodat něco v tom smyslu, že hodnotit víno na soutěži je vlastně podobné tomu, jak jsme zamlada hodnotili na ulici holky, ale už jsem to nestihl. Vás o to neochudím, protože tady můžu psát bezohledně upřímně… S těma holkama to nebylo úplně exaktní, znali jsme jen desetibodovku:)
Možná jste to jako studenti zažili taky: byly prázdniny, seděli jsme s kamarádem na Lennonově náměstí (dnes Kulaťák) na lavičce přímo pod Lennonovou sochou a bodovali holky. Stupnice byla od jedné do desíti, ale desítky jsme moc nedávali. „No podívej tahle blondýna! Děvět bodů!“ nadskakoval jsem nadšením. „Mínus bod za frajera,“ vrtěl hlavou Jirka, protože se vedla za ruku s nějakým bidlem. „Vosum!“ Pojídali jsme k tomu pečivo ze sámošky za rohem a upíjeli bikavér. Když došlo pečivo nebo víno, někdo došel do sámošky za rohem pro další. Zabíjeli jsme čas, než bude večer a půjdeme na koncert nebo na Břevnov za Eliškou.
Před časem jsem se dočetl, že psychologové odhalili, na čem je tohle mužské hodnocení založené. Samci hodnotí samice podle zdraví a reprodukčního potenciálu, jinak řečeno plodnosti. Široké boky, útlý pas a velká prsa ztělesňují plodnost, štíhlá postava a ladný krok zdraví. Jak už napsal renesanční básník:
Půvabná tvář, chůze, věk a míry
jsou pilíře té mojí víry
Souměrná tvář samozřejmě taky vyzařuje zdraví (nemoci kazí souměrné rysy čili harmonii) a vědci přišli i na to, proč alfasamci ujíždějí na dlouhovlasých blondýnách: na dlouhých rovných vlasech se okamžitě projeví všechny zdravotní nedostatky. Kromě symbolicky zlaté barvy jsou dlouhé vlasy blondýn dokonalé zdravotní vysvědčení. Na tom se samozřejmě v důsledku podílí genetika, ale zpátky k vínu: co to má společného s bodováním vína?
Úplně všechno. Zkuste si to sami: nalijte si do skleničky asi půl deci vína a koukněte se na to, jak vypadá při dobrém světle proti bílému ubrusu nebo proti papíru. Je to zdravé? Nevidíte tam něco varovného? Potom do skleničky strčte nos a nasajte vůni. Dělá vám to radost? Je tam svěžest? Baví vás to? Nebo je to jen v pořádku, a možná ani to ne? Je ta vůně z hroznů, nebo do ní výrobce zasahoval? Je chuť příjemná a harmonická? Cítíte v ní hrozen nebo ruku vinaře? Nakonec dojdete k tomu, že se pomocí smyslů snažíte najít dokonale vyzrálý a zdravý hrozen (= plodnost) a následně víno, které vinař ve sklepě moc neohýbal, nepředělával, nezmrvil (= zdraví). Holky jsme na ulici hodnotili podvědomě a na víno máme trochu sofistikovanější arsenál, ale nakonec je to stejný. Když jsme jednou na soutěži našli jasného šampiona, i technologicky zaměřený předseda poroty nadšeně mluvil o zdravém hroznu a dokonale vyzrálém materiálu…
Celý víkend jsem svědomitě kontroloval šardonky z Montagny. Na nějaký technicistní popis je dost času. Jasně jsou ženského rodu, čisté, zdravé a plodné :o) Dnes jsem chtěl napsat jen o tom, podle čeho ty štíhlé dlouhovlasaté a krásně tvarované krasavice poznáme.
Připomínám, že Burgundy od Bertheneta už přijely a kdo jste se přihlásil a ještě neposlal platbu, přimluvte se v bance za Komunitní bedýnky!