Dnes jen pár fotek ze sobotního festivalu v poděbradském zámku. Velkým plusem byla nekomplikovaná organizace (vstupné 80 Kč zahrnovalo skleničku, degustace si každý domlouval a platil sám s vinaři). V zámecké hale obsadilo jedno patro víno a druhé (spodní) patro zemědělci a zpracovatelé. Komorní atmosféra a počet návštěvníků tak akorát – ani nával, ani prázdno.
Vezmu to popřadě, jak jsem procházel. Richard Stávek, nejautentičtější z autentistů. Měl novinku, Medový Muškátek 2013, vzniklou kvašením medu s vinným moštem. Výborné suché medovomuškátové pití s vyšším alkoholem. Není to víno ani medovina, navrhoval jsem název MedoBočky, ale asi se neujme. Divý Ryšák 2013 byl čerstvě nalahvovaný a ještě jaksi uzavřený, ale plný ovocných příslibů.
S Petrem Nejedlíkem jsem se v květnu potkal už podruhé, takže jsem ošidil psaní poznámek. Líbil se mi Ryzlink rýnský 2012, čerstvě nalahvovaný, neryzlinkově naleželý na kvasnicích (ale bez kvasničních aromat ve vůni a v chuti).
Jaroslava Springera zastupoval Jiří Dufek. Sarah’s Rosé 2012 je ovocné roséčko z Vavřince s pěknou kyselinou. Blanc de Pinot Noir 2012 je bledé, narůžovělé víno, které svádí k podcenění, ale v chuti je to jasný a dospělý Pinot Noir – příjemné překvapení. Zase se mi líbily Čtvrtě 2011, výborný Pinot, i když mám dojem, že jednotlivé šarže mají drobné rozdíly. Chuťově bohaté, koncentrované a kousací, tedy lahvované bez filtrace. Pro mě jasná volba mezi Pinoty. Roučí 2011 je ještě směs Pinotu a Portugalu, lehčí, svíravější a výborné do gastronomie, Roučí 2012 už je čistý Pinot Noir, lisovaný z celých hroznů a vyzrávaný 18 měsíců v sudě. Celková úroveň vín Stapleton-Springer byla až k závidění vysoká.
Ota Ševčík přivezl jen čtyři vína, ale byla to skvěle složená kolekce. Ryzlink vlašský 2013 byl ještě nehotový vzorek ze sudu (akát 500 litrů). Zaujal odbouranou kyselinou jablečnou, plností už ve vůni, svěží lehkou chutí. Suché s 12% alkoholu, žádná ambiciózní obluda, ale poctivé víno na pití. Grefty 2012 jsou směs vlašáku a veltlínu 50/50 z nového akátového sudu. Plné, vrstevnaté a úžasně vybalancované víno s 13% alkoholu. Modrý Portugal 2013 ze sudu měl taky odbouranou kyselinu jablečnou, je to zase úžasně harmonické hladké víno (typický moravský Portugal připomíná jen závěr chuti, napsal jsem si v Poděbradech, ale při klidnějším domácím zkoumání jsem našel portugalovskou vůni i chuť). Podle vinaře jde o hodně vyzrálé hrozny a tomu odpovídá plnější projev, podle mě je to velmi neokázalé a vyvážené víno.
Z Bílovic přijeli hned dva Osičkové, kromě Jaroslava (fotka) i bratr Dalibor (oba provozují samostatná vinařství). Oba se zaměřují na oxidativní postupy (Dalibor Osička přivezl i dvě vína vyrobená kachetinskou metodou). Mně se v sobotu víc líbila mladá vína, kde se víc prosazovaly primární odrůdové charakteristiky, například Tramín červený 2012 s výrazně ovocnou tramínovou vůní nebo Zweigelt 2011, višňově štiplavý a dobře pitelný. U Dalibora Osičky mě nejvíc bavila červená vína, Svatovavřinecké 2011 a Frankovka 2011.
Milan Nestarec přivezl celou řadu vín, tak zmíním jen pár, co se mi líbily nejvíc. Samozřejmě Neuburské Klasika 2013, olejnatý starosvětský Neuburk, jasně odrůdový s trochu rušivým dřevitým závěrem (ale z nové lahve doma už nic nerušilo). Sauvignon 2013 ze sudu s odbouranou kyselinou jablečnou, ovocnou vůní, kulaté, pěkné, nazrálé (i když šlo o několik sběrů, určitě to není s přehnaně brzkým sběrem). A dvě červená: Zweigelt 2011 Klasika z tisícilitrového sudu, nesířený a nefiltrovaný, chlupatě ovocný a tříslovinový. Frankovka 2011 Klasika s dlouhou macerací slupek po kvašení je silná, koncentrovaná a taky ještě hodně mladá. Obě červená asi ještě potřebují čas, ale už teď vypadají moc pěkně.
Ke spokojenosti přispěl krásný den, spousta známých lidí mezi návštěvníky a poklidná organizace, jaksi nepřeorganizovaná :o) Měl jsem z toho dojem francouzsky poklidného odpoledne, chybělo už jen nějaké teplé jídlo (ale to se dalo koupit hned za branou zámku).
Přiznám se, že jsem hned v pondělí domluvil jedno víno z Poděbrad do nových slepých Komunitních bedýnek – úvodní text je tady, pojďme společně poznávat české a moravské odrůdy!