Dnes o Morgonu od Bertheneta, vinaře z burgundského Montagny. Víno z nakoupených hroznů: Morgon je jedna z nejvýznamnějších apelací v Beaujolais a z vinařství mi potvrdili, že hrozny na víno koupili. Bohužel s tím neposlali další technické údaje, a že by se hodily. Zatímco v Montagny se pěstuje pouze Chardonnay a víno se dělá v zásadě v nerezových tancích (menší část v barikových sudech), v Morgonu se pěstuje odrůda Gamay a víno kvasí povinně karbonickou macerací. Předpokládám, že betonové tanky nejsou povinné a víno následně může vyzrávat v dřevěných sudech, ale jak přesně to bylo u Berthenetů jsem se zatím nedozvěděl. Kvůli rozdílům mezi standardními postupy v Montagny a v Beaujolais by se technické informace hodily, ale budu si muset počkat na dobu, kdy se otevřou hranice a padnou covidová omezení.
Po sepsání prvních degustačních poznámek jsem víno odložil (a otevřel si jiné). Bylo to těžké rozhodování, jaký udělat závěr o víně, které sám dovážím. Klíčová věta je na konci dalšího odstavce: „Taniny… překrývají ostatní projevy…“ Dopsal jsem ještě závěr, který se o den později ukázal jako špatně trefený. Druhý den jsem ze stejné lahve dopíjel jiné víno, a bylo o dvě třídy lepší.
Morgon 2017, Francois Berthenet
Ve skleničce je dost temná karmínově rudá barva, vůně s červeným ovocem je slabá a jemná. V chuti je víno komplexní s málo výraznou a dobře zakomponovanou kyselinou, červeným ovocem a všudypřítomným závojem hladkých taninů. Žádný sud, podle mého odhadu víno vyrobili v inertní nádobě a s větším až stoprocentním podílem neodstopkovaných hroznů. Taniny jsou ze slupek a třapin, jsou hladké a neagresivní, ale je jich příliš, úplně překrývají ostatní projevy vína.
Druhý den přišla malá noční můra, víno se úplně proměnilo. Vzhled ve skleničce zůstal samozřejmě stejný, ale vůně rozkvetla do typických projevů božoléského Gamay: fialky, zelenina, červené ovoce, pepř. Vůně je rázem o stupeň intenzivnější a má typické odrůdové projevy. V chuti maličko vystoupila kyselina a projev se ohladil a ustálil v očekávatelných, typicky božoléských parametrech. Komplexní ovoce, středně plné, harmonické, s pepřovým závěrem a ustupijícími taniny. V tom je hlavní změna, protivný všudypřítomný taninový závoj ustoupil a nechává vyniknout ovoci. Taniny jsou ještě znát, ale už nebrání vychutnat si samotné víno. Na etiketě je 13% alkoholu, víno je krásně pitelné, příjemné, krása!
(Na fotce je kostel ve Villié-Morgon v únoru.) Je ošemetné radit někomu, aby víno, které chce degustovat, otvíral den předem, a určitě to nefunguje na soutěžích vín. Ale už jsem se s podobnou radou setkal i u vinařů, takže se toho klidně přidržím. Ještě lepší rada by byla rok počkat a při otevření ochutnat. Jestli budou taniny stále překračovat práh vaší tolerance, tak víno odložte na další den.
Závěrem dvě protichůdné poznámky. Jako konzument bych byl rád, kdyby vína, která kupuju, byla ve stavu vhodném ke konzumaci. Odhadovat optimální dobu otevření často nedokáží ani ti nejlepší znalci. Na druhou stranu, kdo ještě s efektem degustace druhého dne nemáte zkušenosti, Berthenetův Morgon 2017 je ideální ukázka. Jestli víno otevřete a vypijete deci, budete ho možná mít dost. Jestli vás budou otravovat taniny, zapamatujte si tu strukturu a vraťte se k vínu za 24 hodin. Rozdíl pozná i úplný začátečník.