Jednou v roce, většinou v lednu… otvírám Beaujolais od Mee Godard, francouzské vinařky korejského původu, která sídlí v Morgonu. Její vína někdy působí jako zjevení, někdy trochu jako maják… sama říká, že chce dělat vína na delší archivaci. Vína Mee Godard dokáží strhnout ušlechtilostí a harmonií, takže i milovník hravých lehkých Beaujolais je ocení. Ve skutečnosti jsem jen podlehl blížící se uzávěrce beaujolaiské bedýnky, ale s nadšením.
Morgon 2015 Côte du Py Cuvée Passerelle 377, Domaine Mee Godard
Z února 2017 si vzpomínám, že Passerelle bylo nejmohutnější a nejkoncentrovanější víno degustace ve vinařství. Hned první dojem to potvrzuje, tentokrát si to pamatuju správně. Tlustostěnná burgundská lahev a celokorek. Ve skleničce je kávově temná barva s fialovým okrajem, na nose fialky a ovocná dřeň s červenými peckovinami a lesními plody, svěží, silná, ostrá, hodně vyhraněná. V chuti krásná kyselina a svěžest, středně plné tělo, trochu ostřejší alkohol (14,5%), zase ovocná dřeň shodná s vůní, švestková povidla a ostružiny, ostrý závěr s hladkými, elegantními taniny. Dokonale použitý barikový sud. Po pěti letech je víno ohlazenější, ale neztratilo svěžest, je stále energické, vyhraněné, nekompromisní. Tehdy mě koncentrace odrazovala, víno se zdálo nepřístupné a zbytečně robustní, dnes už se ohlazuje a je harmoničtější, ale stále má před sebou pět až deset roků.
Ve vlastních poznámkách čtu, že Mee Godard koupila vinice v roce 2013 a tohle byla její teprve třetí sklizeň. Dá se z toho usoudit, že přesně věděla, co chce, a nekompromisně si za tím šla. Charakterem je to Beaujolais, ale koncentrací a dlouhověkostí je přesahuje. Jakkoli soukromě vyhledávám lehčí a snadněji pitelnější Beaujolais, musím přiznat, že Passerelle 377 je nádherné víno.
Reklama: jestli se chcete přihlásit o beaujolaiskou bedýnku z Chateau de Durette, neváhejte. Dnes je ten nejlepší den, v úterý ráno s první kávou vína objednám. Podrobnosti jsou tady, přihlásit se můžete tady.