Marsala Fine

Jestli jsem v pondělí přemýšlel, o čem budu tento týden psát, vyřešil to první ranní telefonát. Volal šofér náklaďáku, že mi veze paletu vína. Strnul jsem, protože jsem měl na cestě dva kamiony (druhý s moselskými ryzlinky), ale šofér hned hlásil, že je to ARINI. V poledne jsem už měl v předsíni paletu Marsaly.

p1300832-modni-prehlidka

Napřed trocha zprostředkovaného poučení a teprve potom zábava, i když s tím poučením si nejsem moc jistý. Lovím to z rok starých vzpomínek pomíchaných s dojmy a fortifikovaná vína jsem nijak nestudoval. Marsaly můžete v prvním přiblížení rozdělit na aromatizované a dolihované. Aromatizované se považují za drsnou komerci, protože se aromatizují nebo dochucují chutěmi obecně oblíbenými, jako například mandle. Napůl prokvašené víno mívá 100 až 200 gramů cukru, kvašení se zastaví přidáním destilátu a upravuje se chuť. Tyhle věci dnes stíhá jisté opovržení, ale musím se zastat mandlových likérů. Pokud si nelámete hlavu tím, co je správné a trendy, tak mandlové likéry chutnají báječně.

Ty pravé Marsaly jsou dolihovaná vína (některé vrcholné Marsaly jsou dokonce i nedolihované, aby to bylo jednodušší) z typických sicilských odrůd jako je Grillo. Catarratto a Malvasia s dlouhou dobou zrání v sudu. Podle legendy se destilát přidával, aby se víno nekazilo při dlouhých přepravách lodí. Nejlepší Marsaly vznikají tzv. perpetuálním způsobem (i Sicilané mu říkají Solera), tedy postupným přidáváním nových ročníků do směsi. To mělo zaručit při dlouhém vyzrávání a zjemňování v sudu svěží charakter vína. A když sbíráte přezrálé hrozny s velkou cukernatostí (to jinak na Sicílii není zvykem, většinou se hrozny na tichá vína sklízí naopak při nízké cukernatosti odpovídající našemu kabinetu) a necháte víno vyzrávat mnoho let v sudě za perpetuálního dolévání mladých vín, dosáhnete vysokého alkoholu i bez přidání destilátu. Tak třeba vzniká Stravecchio del Baglio Arini, s hraničními 14,9 % alkoholu je to tiché víno bez kapky přidaného destilátu.

p1220862-arini
Marsala Fine Ambra Secco, Cantine Arini
Pár hodin po vyložení jsem otevřel první vzorek, pokušení bylo nad moje síly. Odnesla to Marsala Fine Ambra Secco, dolihované víno se 17% alkoholu z odrůd Catarratto a Grillo se 40 gramy zbytkového cukru. Fine znamená, že víno zrálo aspoň rok v dřevěném sudě, je to jakási svatomartinská Marsala :-) Má výraznou temně jantarovou barvu (spojovanou s přídavkem koncentrovaného hroznového moštu), omamnou hroznovou vůni (rozinky, ale bez botrytických tónů) s tóny fíků, sušených švestek a čokolády. V chuti suchá, čtyřicet gramů zbytkového cukru je hranice pro suchou Marsalu, a tady vnímám, že cukr zvyšuje koncentraci, ale víno nepůsobí sladce. Lehká kyselina, extraktivní trpkost, oříšky, zralé ovoce, hlavně fíky a kandované ovoce, a jednoduchý projev. Kořenitý závěr. Jednoduchá Marsala na běžné pití, pokud jí máte dostatek… Gorgonzolu jsem doma neměl, ale vsadil bych se, že to půjde dohromady. První večer jsem trochu bojoval s teplotou, podchlazení určitě škodí a tlumí projev. Myslím, že na Sicílii jsme ji koštovali jen mírně chlazenou.

blog-p1300792-obsazeno

Degustace Cantine Arini
Jestli se sejde dost zájemců, mohli bychom v pondělí 21. listopadu společně předegustovat všech dvanáct vín Cantine Arini, která jsem do bedýnek přivezl (včetně všech Stravecchio Vergine Soleras :-). Opět v soukromých prostorách na Praze 4 v Družné ulici (podrobné info pošlu zájemcům spolu s rezervací místa). Příspěvek na víno by byl 400 Kč, účastníci sicilských bedýnek mají slevu na 300 Kč (díky jejich objednávkám jsem víno přivezl). Nabízím, nevnucuju: nevím, jestli tři tichá vína a devět Marsal je dostatečně velké lákadlo na společnou degustaci. Podmínkou je aspoň dvanáct zájemců do čtvrtka. Seznam všech vín je tady, přihlásit se můžete tady.

2 thoughts on “Marsala Fine

  1. Marsalu Fine jsem otevřel jako první a jsem nadšený. Mladost, plná pusa, chutě rozpínající se ve všech směrech. Je to parádní večerní pití, když si chci dát něčeho jen skleničku s ne úplně plnou voltáží :)
    Kdybych Fine přirovnal k něčemu známějšímu, tak za mě asi k Amontiladu (shery). Za mě tohle víno nearchivovat, ale vypít pro radost, tak jak je teď. A těším se na ty starší vyzrálejší kousky.

  2. Ondro díky, myslím, že jsi první, kdo tady Marsalu komentoval (kladně, jeden negativní komentář byl na FB). Udělal jsi mi radost, tak Ti to oplatím – zbylé klasické Marsaly z bedýnky C (Fine a Superiore) budou pro účastníky sicilských bedýnek po 250 Kč. Mám jich jen pár, tak myslím, že budou brzy pryč :-)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Dokaž, že jsi člověk! *