Zase Itálie, ale dnes jsem mimo svoji komfortní zónu. Lazio, region kolem Říma, a poprvé v životě ochutnávám odrůdu Cesanese. Vinařství Casale del Giglio založil roku 1967 Dr. Berardino Santarelli, rodák zestředoitalského Amatrice. Leží padesát kilometrů od Říma mezi městy Aprilis s Latina. Pan Santarelli nebyl úplným nováčkem, rodina podnikala v obchodu s vínem a olivovým olejem od roku 1914. Postupně jako obchodníci začali lahvovat vína pod vlastní značkou a v roce 1967 došlo zákonitě k tomu, že koupili statek a začali pěstovat révu a vyrábět víno od začátku do konce.
Cesanese je místní odrůda (Lazio). Pochází zřejmě z provincie Frosinone, obývané kdysi kmenem Volsků, který soupeřil s Římany v pátém a čtvrtém století před naším letopočtem. Podle webových informací je Cesanese pozdní odrůda s malými výnosy. Vinařství praktikuje třítýdenní spontánní kvašení s prodlouženou macerací i po vykvašení.
Cesanese 2017 IGT, Casale del Giglio
Už při nalévání do skleničky vynikne nápadně temná rudá barva. Na nose jsou zralé třešně a v závěru jód, fialky a koření. V chuti hodně jemné a sladěné, ovocná třešňovovišňová kyselina, vysoká koncentrace a sametově měkké taniny. Odrůda vzdáleně připomíná Mlynářku na taninových steroidech, v projevu je to hodně zralé a taninové, ale podobně ovocné jako Mlynářka. 13,5% alkoholu. Soukromě bych víno zařadil jako „víno k jídlu,“ tedy (spíš jednoduché) místní víno k místním pokrmům, ale musím zmínit archivační potenciál daný vysokou koncentrací a vyššími taniny – Cesanese by za dalších pět roků mohlo překvapit. Dováží Lesa.cz, cena 327 Kč.