La Regola a toskánský Cabernet Franc

Úvodem pár fotek z pláže. Je to z malého kompaktu a bez spojitosti s vínem. Chtěl jsem si ráno vyfotit moře a zaujal mě ostrov vlevo na obzoru. Ve skupečnosti jich je z pláže vidět několik. Zkusil jsem je vyfotit všechny a doma hledal, které to jsou.  

Většina ostrovů Arcipelago Toscano je víc na jihu, kde mi cloní Piombino. Tohle by ale mohla být Elba. Popravdě jsem na Elbu měl ještě jednoho kandidáta, ale ten zůstal neurčený.

Dva ostrovy za sebou jsou jasné. Vepředu je Capraia, vzadu Korsika.

Nejseverněji je Gorgona. Viz výše, vyfotil jsem i několik ostrovů, které jsem na mapě nenašel, ale snad aspoň Gorgonu, Capraiu a Korsiku mám správně :-)

A do třetice čistý Cabernet Franc z vinařství La Regola. Je školený 18 měsíců v nových barikových sudech a poté ještě skladovaný dalších 12 měsíců v lahvi. V tomto případě dokonce asi 34 měsíců v lahvi, protože mám víno přímo z vinařství. Už několik let s ním má výrobce úspěch v nejprestižnější italské vinařské ročence Gambero Rosso, víno má diplom Tre Bicchieri jako jedno z nejlepších toskánských vín v roce 2021.

La Regola 2017 IGT Toscana, La Regola
Klasická ambaláž, bordeauxská lahev, na etiketě jen logo výrobce, dlouhý celokorek. Ve skleničce je temně rudá barva s granátovým odstínem, na nose je to boj, protože první asociace je slaný mořský vzduch a piniový les. Potíž je v tom, že sedím s vínem večer u pinety, sto metrů od moře, takže je nutné provést korekci. S rozmícháním přijde hodně zralé červené ovoce a květinová aromata. V chuti je víno krásně sladěné, má svěží kyselinu, plnější tělo, hodně zralý ovocný projev (žádný pepř!), skoro slanou chuť a sametově hladké (nebarikové) taniny. Krásně pitelné, i sud je dokonale sladěný a netrčí barik, dokonce ani alkohol ne (14,5%). Pepřový tón v dochuti – možná je to autosugesce, protože jsem pepř ve víně stále hledal (protože Cabernet Franc) a nenašel. Pije se dobře, ale sám bych je mezi nejlepších 80 toskánských vín nezvolil. Možná se víno ukáže za deset let, teď má přes všechnu chválenou harmonii a hladkost „moc sudu.“ Taniny jsou dokonale zkrocené, ale celkově je víno jednostranně oxidativní a mně tam trochu chybí hrozen, primární aromatika, živost.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Dokaž, že jsi člověk! *