Barikovaný Sauvignon z Loiry, z nové a málo známé apelace (o které jsem už tady psal). Objev z únorové cesty v roce 2013, tehdy jsme se sympaťákem Markem Thibaultem ještě ochutnávali jen nehotové víno ze sudu, lahvovalo se až o několik měsíců později. Na Vánoce 2013 jsem koupil 6 lahví a postupně upíjel, ale s pocitem, že spokojenost se stále nedostavuje. Tohle je šestý pokus ze šesti, tak schválně!
La Belle Paresseuse 2011, Coteaux du Giennois AOC, Domaine de Villargeau
Stylizovaná burgundská lahev a střídmě stylizovaná etiketa. Ve skleničce silná zlatožlutá barva se zřejmým oxidativním vlivem, jasný barik. Ve vůni zpočátku jen barikový toast, ale po chvíli se rozvášní ovoce, zralé broskve, mirabelky, meruňky. Hodně vyzrálé, nekomplikované. V chuti od počátku zřejmý barikový sud se štiplavě kořenitými taniny, dobře zakomponovaná a střídmá kyselina (s odbouranou jablečnou), vyzrálé až lehce přezrálé ovoce, pěkná kamenitá mineralita. Pokud jde o odraz terroir, není to žádný velký objev, ale dobré ovoce a slušná mineralita si navzájem hrají dobře do karet. Suché, v těle asi plnější pár gramy zbytkového cukru, dobře nazrálé, pěkné! U Sauvignonu jsem očekával výraznější kyselinu, ale s ovocnou nazrálostí to jde dohromady. 13% alkoholu podporuje vyzrálý dojem. Připomíná mi to, že jsem o Sauvignonech z Loiry psal, že to jsou vpodstatě bílé Burgundy s tím, že vyměníte Chardonnay za Sauvignon – tohle je příklad, jen s rychlejším stárnutím. Chardonnay z Côte-d Or by ještě mělo víc mladické svěžesti. 88 bodů/100.
Už píšu v komentáři jinde, že Côte-du-Py z beaujolaiských bedýnek je definitivně vyprodané. Dvě nebo tři základní bedýnky B bych ještě složil. Opozdilci hlaste se, než se dostanu žízeň :o)