Čas trhnul oponou a po moselských kabinetech Dr. Hermanna mám francké kabinety Jürgena Hofmanna z Röttingenu! Neodolal jsem lacinému úvodu, samo se to nabízelo. Poté, co jsem vychválil až neuvěřitelně kvalitní kolekci moselských ryzlinků a vzpomněl magazínu Mosel Fine Wines, který moselským kabinetům 2022 obecně věští velký úspěch, jsem začal otvírat degustační krabici vín franckého vinařství Hofmann (web) právě od dvou kabinetů.
Kabinetní ryzlink a sylván jsou papírově nejnižší kategorie z toho, co jsem přivezl (lehký, svěží a chlastací Flint jsem vypil už v Německu). Riesling je v štíhlé ryzlinkové flétně, Silvaner ve stylizované burgundské lahvi, obě vína jsou uzavřená šroubem. Pozor, Jürgen Hofmann od posledka (měl jsem jeho vína ve Skleničkových bedýnkách v roce 2019 a 2020) změnil etikety. Obě vína mají dost společného: obě jsou z röttingenské vinice Feuerstein, což znamená z křemenného podloží. To je trochu rarita, jsou to křemenné valouny (Feuerstein je v němčině křesací kamínek), stejné podloží jako loirský Silex, ale v Röttingenu na něm místo Sauvignonu pěstují Riesling a Silvaner!
2022 Silvaner kabinett má hodně světlou citronově žlutou barvu, na nose je středně intenzivní květinová vůně a žluté ovoce, v chuti je víno hodně až úplně suché s pěknou kyselinou, ovocným projevem s dotykem typických travnatých tónů, s ohledem na odrůdu středně plné. Výrazně svěží, perfektně čisté, podle převládajícího ovocného projevu tipuju několik málo gramů zbytkového cukru, ale celkově je víno krásně lehké, pitelné až chlastací. 12% alkoholu a ideální volba na letní zahradu, když chcete víno užívat a neřešit. S ohřátím či ochlazením o několik málo stupňů se projev mění z příjemně ovocného (ohřáté) na hodně suché a chlastací (chaldnější).
2022 Riesling kabinett má podobnou bledou citronově žlutou barvu, na nose plnější ovocnou vůni citrusů, meruněk a bezu, v chuti vynikající kyselinu a důrazné ovoce (citrusy, bílé broskve, physalis). Zase hodně suché (musím se podívat do starých poznámek, ale v ryzlinkovém kabinetu míval Hofmann víc zbytkového cukru?), kyselina nenechává žádnou pochybnost, že jablečnomléčné kvašení neproběhlo. Energické, svěží, s typickou německou čistotou. Zase ta živelná až chlastací pitelnost ve spojení s nízkým alkoholem (12%). Silexová vinice dává ryzlinku živost a zvláštní minerální projev, úplně odlišný od projevu břidlicových, žulových nebo vápencových ryzlinků. U Silvaneru se to projevuje jen jako odlehčení, u ryzlinku to víc vyzní příjemně štiplavou mineralitou křísnutí křemenem.
Spolu s Flintem (což je směs čtyř odrůd s 11,5% alkoholu) je to vynikající trojice vín do léta a podzimu: svěžest, čistota, lehkost a bezvadná pitelnost s nízkým alkoholem. Napříště mám vzorky vyšších predikátů (pozdní sběry), ale při kontrole starých poznámek zjišťuju, že už v roce 2017 jsem si nejvíc považoval dva Hofmannovy kabinety, Silvaner a Riesling z Feuersteinu. Na tom se nic nezměnilo, jen samotná vína jsou o poznámí lepší než před šesti lety.