Chill-out po Prague Wine Weeku s návštěvou moselského vinaře přinesl červená vína: přepitý ryzlinky jsem se vrhl na druhou ze tří nejoblíbenějších odrůd pana Skleničky, Pinot Noir. (Ta třetí nepřekvapí, je to Sangiovese.) Pro zajímavost dodám, že i na Galadegustaci se několik návštěvníků ptalo, jaké bude téma příští bedýnky. Odpovídal jsem, že Pinoty. Ještě jsem se nedostal do stadia ověřování cen a dostupnosti, ale Pinoty lákají.
Oprašuju francouzštinu. Učím se nová slovíčka: 15 – quinze. 14 – quatorze. Když jsem byl ve Francii naposledy, tak jsem je ještě nepotřeboval :-) Mimochodem doporučuju objevný článek v National Geographic tady. Digest už vycucnul i Reflex. Název textu je trochu zavádějící, ale koresponduje s tím, co psal pan Sklenička už dávno dávno tady. Totiž že enzym, který umožňuje trávení alkoholu, má člověk už desítky tisíc let, řádově déle, než ten, který mu umožňuje trávit kravské mléko. Studie upozorňuje především na společenské souvislosti konzumace alkoholu.
Společenské souvislosti jsem zkoumal důkladně minulý týden na degustační večeři v Argumentu i na Galadegustaci PWT, doma jsem si o víkendu na uklidnění otevřel dva francouzské Pinoty. Srovnával jsem znova alsaský Pinot Noir 8 2014 z Cave de Hunawihr a Santenay 2014 AOC Marka Boutheneta (Cheilly-les-Maranges).
Santenay má vzorně světlou barvu, ve velké sklenici se blíží rosé. Ve vůni je ještě hodně jemné a zavřené, s komplexním ovocným projevem a dotekem růží. Překvapivě žádné dřevo ani lesní vůně, které si pamatuju z poslední degustace před 5-6 měsíci. V chuti stále lehké, nedůrazné, s pěknou kyselinou, málo tělnaté a ovocné. Sudové a dřevěné tóny ustupují a víno se ohlazuje a stává příjemnějším. Na doporučení k pití je to ještě málo, ale všechny třísloviny se ohlazují a mizí a víno se už harmonizuje a čas konzumace se blíží. Soukromě to tipuju na prázdniny.
Alsaský Pinot je tělnatější, expresivnější a dřív připravený k pití. Při slepé degustaci by dnes určitě vyhrál nad burgundským Santenay, ale burgundský marketing dokázal vyšponovat ceny výš. Takže alsaský Pinot je v současnosti lepší koupě, ale rozumím tomu, že většina konzumentů se shlíží v Burgundsku.