Jarní zajímavosti

P1310767 Bombardino

Začnu tou zajímavější zajímavostí. Italský vaječňák Bombardino jsem dostal darem a nic jsem o něm netušil. Dárkyně říkala něco o tom, že se pije ohřáté nebo s kávou, mě současně přitahovala i odpuzovala nápadná ambaláž. Po několika týdnech váhání jsem ho otevřel a je to dobré. Tuhé jako vosk, skoro neteče a víc zašpiní skleničku, než co by se upilo. Ale v chuti jasně vaječný likér, aromatizovaný do citrusových chutí. Neznámá, ale zajímavá kombinace s příjemně nízkými 11 procenty alkoholu. Jestli si na Bombardino zvyknu, tak jistě doplním další postřehy.

BLOG P1290983 SCRABBLE OK

Dvakrát o tom, že slepá degustace je náročná, sám jsem měl po některých vlastních rozhodnutích na soutěžích špatné spaní. Tento týden přišla radostná zpráva z Francie. Český Vinařský Fond zadotoval účast moravských vinařů na pařížské soutěži Vinalies Internationales 2017 a vrbické Vinařství Horák zvítězilo v kategorii bílých vín s Hibernalem VzH 2016. Vítězům se patří poblahopřát i přes údiv nad tím, že v mezinárodní soutěži vyhraje interspecifická odrůda. Jestli Francouzi už zapomněli, jak chutnají hybridy, čeká hodonínské pěstitele Charvátu a Baga skvělá budoucnost! (Sám jsem původní tiskovou zprávu důsledně přeskakoval, ale vyrušil mě kamarád krátkou zprávou: Koukni se na Vinalies, to už tam rovnou mohli poslat Charvát!) Upřímně by mě zajímalo složení poroty, která hodnotila moravský Hibernal.

P1170260 Krysař Ribeauvillé

Namísto vtipkování nad trumpovským sloganem Obnovme Velkou Moravu přidám jednu perličku: velkou gratulaci a obdiv si zaslouží i milotické Vinařství Krist. Podle původní zprávy tady získalo zlatou medaili ledové víno Ryzlink rýnský, 2016 z Vinařství Krist s.r.o. Malá odbočka: už jsem tady psal o tom, že moselský vinař Stefan Erbes sbíral ledovku 2016 hned dvakrát, pátého prosince 2016 a šestého ledna 2017. A protože mi můj informátor, který si nepřeje být jmenován, prozradil, že uzávěrka přihlášek soutěže Vinalies Internationales byla 10. ledna 2017, projel jsem si zkratkovitě denní teploty v Miloticích tady. Pravidelní čtenáři Skleničkova blogu jistě vědí, že hrozny na ledovku se smí sbírat, když teploty vzduchu klesnou pod minus 7 a setrvají tak několik hodin. Dřívější zprávy říkaly, že v prosinci neklesly teploty tak, aby bylo možno sbírat hrozny na ledovku. Pátého prosince klesla teplota v Miloticích pod minus 7 na 5 hodin, 17. prosince asi na tři hodiny, ale šestého ledna už to bylo dost dlouho na sběr ledovky. Kdo dokáže posbírat hrozny, udělat z nich ledovku a přihlásit ji do mezinárodní soutěže (a vyhrát zlatou medaili) za čtyři dny, ten si zaslouží veliký obdiv. Myslím, že něco takového dokáží vinaři jen na Moravě! Máte-li dost času, zkuste si projet odkazované milotické grafy (najdete tam i denní teploty), a jestli najdete jinou dobu poklesu teploty pod 7 stupňů, napište mi to. Rád bych si byl jistý. Slyšel jsem už vyprávět pomluvy i o moravském ledovém víně z muškátu s razítkem inspektora SZPI, sklizeném 20. srpna, a doškoleném v průmyslové mrazicí lince. Ale nic takového by Vinařský Fond nepodporoval a neposlal soutěžit do Paříže.

FB P1310755 Beaujolais

Tento týden nezačal špatně, přesvědčoval jsem pár přátel o tom, jaká je budoucnost Beaujolais. Pochopitelně jsem se obával, jestli se mi podaří přenést na ně svoje nadšení z Mee Godard nebo ne. Dopadlo to dobře a Mee Godard si i přes vyšší ceny získala největší pozornost. Stay tuned!

6 thoughts on “Jarní zajímavosti

  1. To se divím, že z italských cest neznáš Bombardino :) Už k nám pronikly i Aperol Spritz, Hugo nebo Bellini…

  2. Pan Sklenička asi není vášnivý lyžař, neb by věděl, že Bombardino je ZÁSÁDNÍ pití a hnací motor pro italské sjezdovky. Hlavně když člověk potřebuje dodat odvahu ke sjetí černé sjezdovky :)

      1. Jj, teplé a s kopcem šlehačky navrch.
        Originál předpis je vaječňák s wizourem nebo brandy.
        Ale za mně radši decka veltlínu než tohle :)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Dokaž, že jsi člověk! *