Stejně jako včera – poprvé jsem víno ochutnal v červnu na PPV festu, podruhé v září v žernoseckém sklepě a pak znova doma. Podle etikety pochází hrozny z Ovčár, takže hádám kupované hrozny.
Pinot Noir 2012 pozdní sběr, Porta Bohemica
Minimalistická až provizorní etiketa, netradiční volba štíhlé lahve. Ve skleničce hodně plná, temně rudá barva, český granát říznutý švestkovým kompotem :o) Barva je nápadně výrazná na severský Pinot, ale vysvětluju si to vinařovou zálibou v delší maceraci a odtažením části samotoku na rosé.
Vůně je ze všeho nejvíc rustikální a příjemně jednoduchá – zralé švestlové tóny se mísí s trávou a dřevem, jakoby se macerovaly celé hrozny i se stopkama, a po provzdušnění se objeví animální vůně. V chuti suché, s odbouranou kyselinou jablečnou, sametově hladké, slušně extraktivní a dobře pitelné. Peckovité ovoce a hlavně lák ze švestkového kompotu, v závěru třísloviny ze sudu i ze slupek spolu s jemnou hořčinkou. Ta by měla po kratším či delším ležení v lahvi zmizet a zůstane jen výrazný, silný severský Pinot s typickým ovocem a žernoseckou mineralitou. Docela dlouhé, s dochutí nesenou tříslem a mineralitou. Podle etikety 14% alkoholu, ale v chuti alkohol nijak nevyčnívá. Nesířené nebo s minimálním přídavkem síry. Jestli si to ze sobotní návštěvy ve sklepě pamatuju správně, tak víno zrálo v barikovém sudu, ale v chuti se to (naštěstí!) nijak dramaticky neprojevuje a mohlo jít o vícekrát použitý, starý sud. Nebo byl původní mošt tak silný, že převálcoval i barikový sud.
Víno se mi líbilo už v červnu a teď doma zase, takže to asi není náhoda. Moc rád bych si ho otevřel ještě jednou v přímém srovnání s Krausovým Pinotem 2012:o) Když jsem před třema roky skládal českou Komunitní Bedýnku, české Pinoty mě zklamaly. Jedině Vilém Kraus tehdy obstál a měl výborné Pinoty i v dalších letech. Svatošův Pinot 2012 je pro mě teprve druhý podobně výrazný Pinot z Čech. Mám podezření, že by se v přímém srovnání projevily protiklady: Krausova elegance proti Svatošově gotické strohosti. Malé ohledy na eleganci a rafinovanost by se časem mohly ukázat jako nevýhody Svatošova vinařského přístupu, ale vína sama jsou silná a krásná, a možná nás konzumenti překvapí a vinařství Porta Bohemica si najdou a oblíbí?
Reklamní vzkaz na závěr: zářijová (toskánská) Komunitní bedýnka bude! Tentokrát to vůbec nebylo samozřejmé, protože přihlášky přicházely pomalu, ale dnes jsem zaplatil vína od Marchesi Ginori Lisci a věřím, že příští týden se mi podaří je přivézt. Taky mi ráno volal vinař Sébastien Treuillet, že červené Coteaux du Giennois je vyprodané. Nabízel jiné víno, ale nakonec jsem se rozhodl ponechat v bedýnce jen jeho Pouilly-Fumé 2013 (snad to vyjde!) a Coteaux du Giennois nahradit toskánským Sangiovese, o kterém jsem už psal. Ceppeto 2010, Chianti Classico DOCG, Mannucci Droandi (345 Kč) je sice dražší než původně plánované víno od Treuilleta, ale cena za bedýnku zůstane stejná, i díky poklesu kurzu EURO asi o třicetník :o)
Jen pro doplnění, víno zrálo skutečně ve dvou použitých barikových sudech od bednářství Radoux a Seguin Moreau. Anal. Hodnoty: SO2 aktivní/celkový: 5/25 mg/l, Alkohol (Vol%) 13,8, celkové titr. kyseliny: 5,1 g/l, red. Látky (cukry): 0,1 g/l, těkavé kyseliny 10,6 meq/l, bezcukerný extrakt 24,4 g/l. Na to srovnání bych se i těšil, jinak gotika není jen strohá, ale i magická.
jj, je to gotika se vším všudy:o) rozhodně žádný baroko…