Chianti Classico DOCG 2018, Villa Cafaggio
Vinařství v Panzano s historií od roku 1408, od roku 2016 ho vlastní finanční instituce ISA SpA (což může znamenat cokoli :-) Mají asi třicet hektarů vinic a tři hektary olivovníků, vyrábí několik vín Chianti Classico plus Merlot a Cabernet Sauvignon. Chianti Classico je vyrábějí ročně asi 270 tisíc lahví a je to průmyslová produkce se vším všudy, včetně selektovaných kvasinek a jejich výživy. Kvašení včetně malolaktického ve velkých nerezových nádobách, následně 12 měsíců v dubových sudech.
Ve skleničce je pěkná rubínově červená barva, na nose typické Chianti neboli třešňové dřevo. Třešně, višně, hned po otevření šla vůně dokonce až do jahod, plus lesní aromata, dřevo. Není to závratně čisté nebo ušlechtilé, ale je to naprosto typické pro Chianti. V chuti pěkná višňová kyselina, která vínu dává lehkost, středně plný až lehčí tělo, výrazně třešňové a višňové. 13,5% alkoholu, dlouhé, ale v chuti dost jednoduché, typická třešňovovišňová chuť se dál nevyvíjí. Zpočátku jsem byl velmi spokojený s lehkostí a typickým projevem, ale druhá sklenička už začala nudit. Asi jako film s dobrým začátkem, který vás po úvodních titulcích přestane bavit. 12 EUR v supermarketu, takže podle očekávání.
Chianti Classico 2019, Castello di Verrazzano
Příležitost připomenout si mořeplavce Giovanniho Verrazzana: jestli mě paměť neklame, Verrazzano z etikety vína se vydal do Ameriky pár let po Kolumbovi. Ve večerním světle to už nedokážu ověřit, písmo na etiketě bohužel nepřečtu :-) takže je možné, že špatným světlem, stařeckou zapomnětlivostí a dalšími vlivy sem místo informací píšu jen falešné dojmy :-) Dál čtěte jen na vlastní nebezpečí!
Verrazzano je vinařství s 230 hektary pozemků (z toho 52 hektary vinic) a historií od dvanáctého století. Vinice leží příhodně kolem vinařství, takže sklizené hrozny dorazí do sklepa bez zdržení. Sklep pochází z šestnáctého století a pro Chianti používají 3000-litrové sudy ze slavonského dubu. Chianti Classico je jejich základní víno, což neznamená nutně nejlevnější, ale víno, kterého vyrobí nejvíc. Složení je 95% Sangiovese a 5% dalších odrůd (kromě Merlotu pěstují i pár tradičních toskánských odrůd). Kvasí asi dva týdny s řízenou teplotou (ale zmiňují, že teplotu nechávají vystoupat až na 28 stupňů). Školení ve velkých sudech minimálně 18 měsíců a další 4 měsíce v lahvi před prodejem.
Ve skleničce je temná rubínově červená barva, na nose intenzivně višně a ostružiny, trochu jehličnatého lesa a květin. Pěkně sladěné. V chuti zase hlavně harmonie. Kyselina nevystupuje, nástup je ovocný a horký jako toskánské léto (14% alkoholu). Třešně a červené ovoce, středně tělnaté, s jemnými taniny a teplým středomořským kořením. Slaný závěr i dochuť. Víno má typický toskánský charakter i jistou jemnost, za 14 EUR v supermarketu výborný nákup.
Reklama: připomínám novou toskánskou bedýnku s víny z Carmignana od vinařství Fattoria Ambra. Podrobnosti jsou tady, přihlásit se můžete tady.