Dvě Chardonnay k vánočnímu krbu

p1300815-morgeot-nalezato

Už jsem se na blogu zmiňoval o jednom trendu, který se šíří hlavně francouzským vinařstvím: za vinaře se nově nepovažuje ten, kdo víno ve sklepě vyrobí, ale ten, kdo vypěstuje hrozny a potom z nich ve sklepě vyrobí víno. Malí vinaři se tak distancují od družstev a negociantů, kteří vyrábí víno z nakoupených hroznů, moštů nebo i vín. Mnozí obchodníci to umně maskují a jestli jsem někdy pomluvil některého vinaře-negocianta ve stylu, že nemůžeme vědět, odkud pochází jeho víno a už vůbec ne odkud bude pocházet příští ročník, tak se mi to hned teď vrátí. Dnešní Chassagne bude zvláštní, skoro hraniční příklad vína od négocianta.  

P1190623 Francois B.psd

Premier Cru z Chassagne jsem doma asi ještě neměl. Tentokrát jsem využil příležitost při bedýnkovém nákupu u Berthenetů. Berthenetovi Chassagne taky nemají, jen 20 hektarů vinic v Montagny a Givry. Mladý Francois Berthenet se dostal jako konzultant k výrobě Chassagne. Zřejmě spolužák ze školy ho přizval, aby mu pomohl s Morgeotem, a Francois si vymínil, že si odměnu vybere v naturáliích. Celý rok pomáhá nejmenovanému kolegovi s vínem a jako odměnu si odveze sud. Ten si může nalahvovat sám pod svým jménem, v relativně chudém Montagny tak jeho prestiž stoupne jako adrenalin milovníka vína, když v Beaune sjede z dálnice a přijede na druhý kruhový objezd ke kongresové hale… Berthenetovo Montagny je vynikající, ale ze všech bílých vín si v Burgundsku nejvíc cení Montrachet. Při nákupu došlo k legračnímu paradoxu: vinařství sice požaduje pro velkoobchodní nákup poměrně vysoké minimální množství,ale Morgeot se do toho nepočítá. Ten prodává jen zdráhavě po lahvích a jaksi za odměnu. Připomíná to drby o nejmenovaných pražských dovozcích, kteří některá nejlepší vína vůbec neprodávají… na základě vlastní zkušenosti mohu potvrdit, že to je někdy těžké rozhodování :-)

Rozdíly mezi jednotlivými stupni burgundské apelační pyramidy jsou malé a nejsou ani tak moc o jemnosti a harmonii jako o koncentraci. Najdete i jemná a harmonická Village vína, ale Premier Cru bude vždycky o kousek koncentrovanější, hustší.

p1300825-morgeot-etiketa
Chassagne Montrachet Premier Cru Morgeot 2014, Francois Berthenet
V prosinci 2015 při degustaci ve vinařství byl Morgeot už pitelný a harmonický (nemám u sebe poznámky, takže to taky mohl být Morgeot 2013), doma se ukazuje jako mlaďoch. Má hodně plnou žlutou barvu se zlatým odstínem, na nose vanilku, citrusy a mineralitu (v tomto pořadí), kvasnicový tón a lehce oxidativní projev. V chuti pěkná kyselina, citrony a limetky, pěkně zakulacené ovocné tělo s vanilkou, kvasnicovými tóny a dotekem minerality. V projevu je ještě dost tenké, v ovoci málo zralé až zralé, podle mého odhadu potřebuje ještě dva až tři roky, aby se dostalo do formy. Ovoce je důrazné a už převážilo taniny v závěru. Pitelné, noblesní, ale doporučuju odklad. 13% alkoholu a odhadem nefiltrované. 89 bodů / 100 teď a velký příslib do budoucna.

Pro srovnání jsem si otevřel i Montagny Premier Cru Mont Cuchot 2014, Berthenet et Fils. Zlatožlutá barva, svěže ovocná vůně s citrusy a kiwi. V chuti čisté s pěknou kyselinou, ještě nevyzrálé a ostré, citrusy, kamenitě minerální tón podobný Morgeotu. Úplně bez vlivu dřeva a zřejmě kompletně z nerezového tanku. Parádní čistota projevu, kvůli tomu Berthenetovo Montagny miluju. Díky odrůdově čistému projevu mě napadlo, že s tím se snad ani nedá opít! – ale dá, standardních 13% alkoholu. Už-už pitelné, ale rok odkladu mu prospěje. 88 bodů/100.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Dokaž, že jsi člověk! *