Dvě červená z toskánských návštěv

Blíží se sezóna dovolených, prodejci příslušenství k mobilům budou mít žně! Taky jsem před odjezdem třikrát prošel toskánský byt a taky jsem přehlédl nabíječku k mobilu. Dobrá zpráva je, že jsem novou pořídil za 269 Kč, ještě v lednu stála přes 500. Na úvodní fotce je Cappella della Madonna di Vitaleta, údajně nejfotografovanější kaple v Toskánsku.

Barco Reale di Carmignano 2021 DOCG, Fattoria Ambra
Večer před odjezdem základní Barco Reale z Ambry. Chtěl jsem zredukovat počty lahví na zpáteční cestě a Barco Reale jsem si degustace ve vinařství pamatoval jako nadšení z dobrého nákupu. Základní Carmignano je o dost lepší, ale poslední ročník Barco Reale se povedl, na degustaci byl hodně výrazný. Technicky jsou to hrozny z mladých výsadeb, které vinařství nechce do Carmignana, odrůdově 75% Sangiovese, 10% Canaiolo Nero, 10% Cabernet Sauvignon a zbytek jsou „ostatní“ modré odrůdy. Dvoutýdenní kvašení a školení v betonových tancích, malá část vína vyzrává ve velkých sudech.

Ve skleničce je hodně světlá rubínově červená, na nose jemná a málo intenzivní vůně lesních plodů (maliny) a červených peckovin. V chuti svěží s pěknou kyselinou, v ovoci do višní, malin a lesních plodů. Napsal bych o tenké chuti, ale je tam výrazná kořenitost spojená (zřejmě) s extrakcí slupek a třapin, která dodává výraznější jižní projev. 13,5% alkoholu, stále je to jen jednoduché základní víno, ale chci ho přivézt a věřím, že se právě tohle bude líbit.

Antajr 2017 Toscana IGT, Il Palagione
Směs Sangiovese – Merlot – Cabernet Sauvignon. Poměr neuveden, z degustace ve vinařství jsem si (matně) zapamatoval, že větší část je Sangiovese a CS je (snad?) maličko. Z degustace ve vinařství mám poznámku, že první dojem byl „mezinárodní odrůdy“ a schované Sangiovese, doma bych si zase napsal „typické Toskánsko, Sangiovese.“ Co už nadělám, směsi se tak chovají, podle toho, co právě převládne podle teploty a provzdušnění.

Jednotlivé odrůdy se zpracovávají separátně a smísí se až před lahvováním. Prodloužené kvašení s řízenou teplotou v malých nerezových tancích, potom na dva roky barikové a středně velké sudy. Před prodejem dalších nejméně 12 měsíců v lahvi. Předchozí Barco Reale bylo základní víno, Antajr je naopak nejvyšší třída výrobce.

Ve skleničce je temná rubínově červená barva až do kávových odstínů. Na nose intenzivní a harmonické, s červeným ovocem, lesními plody a vanilkou. V chuti třešňové a višňové, zralé, se zakomponovanou kyselinou, s důrazným sudem, harmonické a příjemně pitelné. Ve vůni jsem měl dojem vyššího alkoholu, v chuti působí lehčeji. Svěží a zároveň koncentrované, s jasným toskánským charakterem, strukturované a dlouhé.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Dokaž, že jsi člověk! *