Sassone 2021 Toscana IGT, Fattoria Il Muro
Sassone znamená velký šutry, stylizovaný obrázek na etiketě ukazuje podobný kámen a staré kmeny révy. Takže kamenitá vinice a staré výsadby, odrůdově je to Trebbiano, Vermentino a Malvasia. Ve skleničce je poměrně plná slámově žlutá barva, na nose intenzivní a expresivní ovocná vůně. Trochu citrusů a trochu bílých broskví, svěžest a čistota, samé hezké sliby! Naštěstí to chuť splní: vynikající kyselina (Fernando vysvětloval, že vnitrozemské Arezzo má velké teplotní rozdíly mezi dnem a nocí, to mívá za následek vyšší kyseliny), příjemný ovocný projev přesně jako ve vůni (citrusy a bílé broskve) je poměrně intenzivní a čistý, lehce minerální závěr. Velká pochvala jde za nízkým alkoholem (12,5%) i za jablečnou kyselinou.
Je to jednoduchá nerezovka bez malolaktické fermentace, takže s neodbouranou jablečnou kyselinou. Ta je cítit, vyloženě dodává vínu energii. Podle poznámek vinaře dostalo Sassone 2019 90 bodů v ročence Luky Maroniho, což se na jednu stranu zdá jako hodně stědré hodnocení, ale… v rámci kategorie (= jednoduchá nerezovka s ovocným projevem, k vypití do vánoc) je to vážně perfektně provedené. Mně by k devadesáti chyběla trocha elegance, ale zase to má (narozdíl od všech velkých jmen) docela jasný syrový charakter malého venkovského vinařství a 12,5% alkoholu je vynikající rozhodnutí.
Lama 2021 Chardonnay di Toscana IGT, Fattoria Il Muro
Další nerezovka, která sice kvasila v nerezových tancích s řízenou teplotou, ale polovina vína se poté školila v barikových sudech. Ve skleničce je to světlá slámově žlutá barva, na nose středně intenzivní až intenzivní odrůdově čistá vůně s podezřením na menší zralost při sklizní (= je to trochu zelené :-), trochu zkalená barikovým sudem. V chuti zase důrazný nástup kyseliny, potvrzení zeleného, méně zralého projevu včetně důrazné kyseliny jablečné, zase intenzivní projev chuti (asi je to dané prodlužovaným kvašením s nízkou teplotou) a kamenitě minerální závěr. Zmiňovaný poměr 50/50 školení v bariku a v nerezu znamená, že asi polovina vína má odbouranou jablečnou kyselinu (barik) a polovina ne (nerez), což je v chuti zřetelné. 91 bodů pro ročník 2020 od Luky Maroniho, ode mě podobné hodnocení jako Sassone – chybí mi tam větší rafinovanost a elegance, ale v projevu je cítit syrovost malého vinařství, je to poměrně čisté a svěží, krásně pitelné a zase 12,5% alkoholu. Toskánský venkov jak má být :-)
Ve skutečnosti se mi první Sassone líbí ještě o bod víc, než Lama: k toskánskému vesnickému projevu patří i místní odrůdy, tam je rustikálnost zcela bez výhrad. U Chardonnay je k dispozici víc srovnání a nabízí se myšlenka, co by se stalo, kdyby vinař sklidil o týden později a víno nemělo tolik rustikálních zelených tónů. V zásadě jsou obě vína skvěle pitelná a charakterní, jen mi k tomu lokálnímu charakteru víc sednou místní odrůdy. To se mi to rozumuje, když sedím v Toskánsku na balkoně u moře ve stínu, je 30 stupňů a v zásadě se čeká jen na to, až bude čas dát si večeři :-) Dobrá zpráva je, že vína odpovídají té situaci, že přijdete do pizzerie, objednáte si pizzu a víno a nemusíte si dělat starosti s cenou.
Reklama: připomínám novou toskánskou bedýnku s víny vinařství Panizzi ze San Gimignana. Podrobnosti jsou tady, přihlásit se můžete tady.