Dvakrát Vermentino LUNAE

Dvě Vermentina ligurského výrobce LUNAE jsem už oslavoval (třeba tady a tady), Šedou etiketu a Černou etiketu. Kdybych to chtěl vyprávět podrobně, tak ty vinice leží napůl v Ligurii a v Toskánsku, ale vezmu to brutální zkratkou: kolonii Portus Lunae založili Římané 177 let před Kristem a historik Plinius starší zmiňoval místní vína v roce 65 po Kristu. Cantina LUNAE hospodaří na 65 hektarech vinic a patří rodině Bosoni. Vermentino dělají ve třech verzích, od nejnižší je to Bílá etiketa, Šedá etiketa a Černá etiketa, plus další Vermentina z nakupovaných hroznů. V posledních letech dostává Černá etiketa vysoké až nejvyšší hodnocení ve dvou italských vinařských ročenkách, které se snažím sledovat. To je sice hezké, ale spolu s tím vystoupala cena někam k 25 EURO za lahev, což už není tak hezké. Jako správný Čech jsem si pořídil slevové karty dvou největších supermarketových řetězců a trpělivě sleduju ceny. Hned první týden jsem se dočkal, dva COOPy v mém okolí pravidelně výrazně zlevňují právě Vermentina od LUNAE :-)  

Vermentino Colli di Luni 2023 Eticheta Nera, LUNAE
Vermentino Colli di Luni 2023 Eticheta Grigia, LUNAE

Šedé etikety jsem se dočkal už v dubnu, včetně slevy. Byl jsem nadšený. Dnes jen na doplnění, kam se Vermentino posunulo za pět měsíců. Vynikající zářivá světle žlutá citronová barva, na nose citrusová vůně, trochu květin, žádná tráva. V chuti úplně suché, málo tělnaté, citrusově ovocné. Kyselina je vynikající a projev krásně čistý. Čtu si po sobě dubnové poznámky, kdy Vermentino evokovalo německé ryzlinky, ale tentokrát byl první dojem… šardonka z Maconu! Odpovídá to vlastnostem odrůdy, podoba s šardonkou tam prostě je a tady je i podobné zpracování (nerezové tanky) a velmi pravděpodobně i vápencové podloží vinic. Typická mineralita maconských šardonek, i druhý den je to ještě trochu zavřené, ale vývoj od dubna směrem k příjemnějšímu projevu je jasný. 12,5% alkoholu.

Černou etiketu jsem objevil až v pátek v jiném COOPu. Vyzrává delší dobu, byť taky „jen“ v nerezovém tanku, a prodává se teprve několik týdnů. Ve skleničce je podobná zářivá citronově žlutá, ještě o kousek světlejší než u šedé etikety. Nos je komplexnější s citrusy a žlutým ovoce, hlavně broskvemi, zralejší projev ovoce. V chuti je víno úplně suché, tenké, hladké, s převládajícím citrusově ovocným projevem. 13% alkoholu. Hned po otevření to bylo trochu zklamání, protože víno bylo hodně mladé, uzavřené, a Šedá etiketa byla nazrálejší a dospělejší, Druhý den v otevřené lahvi na sebe upozorňuje hladší, olejovitější textura na jazyku, lépe zakomponovaná kyselina a celkově jemnější projev. Dlouhé. Je to ušlechtilé, elegantní a velmi harmonické, stylisticky zcela svébytné a nepoplatné cizím vzorům, ale stejně jako před rokem očekávám, že opravdové nadšení přijde až za půl roku. Ale docela dobře rozumím tomu, proč Gambero Rosso i DoctorWine řadí Černé Vermentino do absolutní italské špičky.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Dokaž, že jsi člověk! *