Tohle je ten případ, kdy vůbec nevím, jaký úvod napsat k degustačním poznámkám. V září 2017 jsem jel do německé Frankonie, abych se zorientoval v Sylvánském. Předem jsem si domluvil degustace v šesti ** a *** vinařstvích podle aktuální ročenky G+M a úplně jsem propadl Sylvánskému neboli Silvaneru, jak se odrůda označuje v Německu. Další návštěvy to jen prohloubily, cibulová pizza ve Wurzburgu, vařený chřest na Vogelsburgu a domácí jahody v květnu přerostly v závislost. Propadl jsem franckým baňatým lahvím, miluju šroubovací uzávěry a Sylvánské zelené hraje v mé soukromé Lize Mistrů. Podle mých zkušeností je obecně kvalita vín ve Frankách hodně vysoko, ale Silvanery Horsta Sauera (a jeho dcery Sandry) patří do absolutní špičky.
2020 Escherndorfer Silvaner trocken Ortswein, Horst Sauer
Ve skleničce je typická bledá citronově žlutá barva, na nose zralá luční tráva, citrusy a jablíčka. Svěžest a živost, harmonie. Po okysličení lehounký, sotva postřehnutelný kvasnicový tón. Trochu se tlučou moje preference – vůně je lepší nepodchlazená, ale mám radši chuť vychlazeného Sylvánského. V chuti dokonale vyvážená kyselina s citrusovým, jablíčkovým a zrale travnatým tělem (formálně je zralost a tráva protimluv, ale mám k tomu vzpomínku na červencové a srpnové horské louky). 12% alkoholu, čistota, svěžest, kyselina nevyčnívá, ale zapadá do celkového obrazu. Pocitově je to hodně suché (odhadem s malým zbytkovým cukrem). Slaný závěr je pěkně výrazný a pepřová tečka úplně chybí. Lehkost, čistota, preciznost a typická živelná pitelnost. Láhev se dá vypít závratně rychle a díky dvanácti procentům alkoholu to ani není moc nebezpečné (pamatujte na Zlaté Pravidlo: Nikdy neotvírat druhou lahev!)
V porovnání s loňskem (bez záruky) podle starých poznámek je letošní Silvaner méně opulentní a ovocný (loňské poznámky o meruňkách a broskvích letos nemám, ledaže by se bohatší ovoce objevilo o den později). Je uměřenější a zároveň s gramem – dvěma gramy zbytkového cukru navíc. Stylově je to stejné jako v ročníku 2019. Kdybych měl spekulovat, tak jen vinař sklízel dříve a snažil se trefit do stejného stylu a projevu jako každý rok. Pocitově to dopadne tak, že zákazník dostane každý rok stejný nebo podobý Silvaner, drobné rozdíly jdou na vrub ročníku a běžný zákazník je (bez luštění degustačních poznámek) nepozná. Jako každý rok je to odrůdové (Silvaner), čisté a precizní (Německo) a typické (Escherndorf, vápenec a Horst Sauer).
Nostalgická vzpomínka… kdysi dávno, v mlhavém dávnověku, kdy se lidé scházeli v restauracích a klubovnách a degustovali víno společně, jsem uspořádal degustaci franckých Silvanerů. Záverečné hlasování o nejlepší víno mě překvapilo: na druhém místě silexový kabinet Jürgena Hoffmanna z Röttingenu a na prvním místě Lump Horsta Sauera. Měl jsem na první platz jiné favority, ale další sezónu jsem poprvé přivezl bedýnku od Sauerů. Soukromě rozhodla celková vyrovnanost všech vín na až závratně vysoké úrovni, ale podvědomě mě možná nakoplo hlasování dvanácti účastníků degustace. S několikaletým odstupem nelituju, z tehdejších tří hroznů *** Gault & Millau se vinařství vytáhlo na 4 1/2 a míří do německé absolutní špičky.
2020 Escherndorfer Lump Silvaner S. trocken, Horst Sauer
(Po úvodní prvomájové fotce je nahoře fotka Escherndorfu z listopadu.) Ve skleničce je světlá citronově žlutá barva, nic přehnaně mladistvého, asi jako seriózní, rok nebo dva roky starý Riesling. Vysoká smáčivost, mosty, 13% alkoholu. Na nose květiny a zralé citrusy a jablka, máslo, ale i svěžest, podle aktuální teploty a provzdušnění. V chuti pěkná živá kyselina, citrusy, zelená jablka, málo zralé meruňky. Plnější tělo podpořené alkoholem a odhadem dvěma či třemi gramy zbytkového cukru, ale pocitově hodně suché. Vápencová mineralita a slaný závěr. Čistota, preciznost, svěžest. Oproti předchozímu Ortsweinu plnější tělo a vyšší alkohol, ale přesto v kategorii „svěží energické víno.“ Soukromě s tím mám ten problém, že kategorie Erste Lage by obecně měla být určena k delší archivaci, ale Sylván z Lumpu se tak krásně pije už teď díky svěžesti a čistotě. Nejspíš je letos pocitově lehčí a pitelnější než před rokem, ale koncentraci a plnost má. Každopádně je to víno, které se odmění za soustředěnou degustaci: slaně minerální závěr je u vín z Escherndorfu jaksi samozřejmý, ale tady je závěrečný akord kyselá / slaná skutečně dokonalý.