Dvakrát střední třída, Chianti a Montescudaio

Dnes ještě trochu rejpání o cenách. K tradičně výborné Vernacciii od La Lastra jsem ve vinotéce přikoupil i nové Chianti Colli Senesi. Před rokem mě červená z Lastry zanechala chladným, ale tentokrát mělo Chianti ve vinotéce cenovku 10 EUR. Před rokem jsem zvažoval dovoz, ale Chianti i Vernaccii jsem podle ceníku zkalkuloval na 400 Kč a vzdal to. Za 250 až 300 kaček bych vůbec neváhal. Ve vinařství 12 EUR, ve vinotéce za deset. Vítejte v Itálii.  

Chianti Colli Senesi DOCG 2020, La Lastra
Podle webu je to 95% Sangiovese, 3% Canaiola a zbytek dvě bílé odrůdy, Malvasia a Trebbiano. Kvašení i vyzrávání v nerezu, část zřejmě v použitých malých sudech. Ve skleničce je světlá rubínově červená barva, nos je trochu sevřený aromaty jehličnatého lesa, pryskyřice, červeného ovoce a lesních plodů – třešně, višně, švestky, maliny. Vůně je intenzivní a ještě ne úplně harmonická a ohlazená. V chuti vyšší kyselina s drobnými náznaky těkavek, středně plné tělo, hodně ovoce, stejné jako ve vůni. 13,5% alkoholu. Vůbec je toho hodně, a podobně jako ve vůni, chuť má víc intenzity než jemnosti. Celkový charakter je jasně toskánský, jen vínu (zatím) chybí jemnější soulad. Jak jsem napsal v rejpacím úvodu, za 250 kaček super, za 400 by to už bylo napováženou.

Náhodou se to tématicky sešlo s dalším vínem: v úplných začátcích Skleničkových bedýnek jsem dovezl pár stovek vín ze Sorbaiana. To je tradiční vinařství v Montecatini Val di Cecina, denominace Montescudaio. V údolí Val di Cecina jsem už strávil skoro osm měsíců a přestože mě zájem o víno časem nasměroval jinam, občas si něco ze Sorbaiana koupím. Dnes základní Montescudaio Bianco, v supermarketu za 6,80 EUR. Stejné víno na webu vinařství má jinou etiketu a cenu 8 EUR. Vsadím se, že to je stejné víno, jen mu dají jinou nálepku, aby ceny nezlobily zákazníky, kteří nakupují přímo ve vinařství.

Montescudaio Bianco 2021, Sorbaiano
Organicky pěstované, zdůrazňuje etiketa. Ale hlavně je to 50% Trebbiano, 40% Chardonnay a 10% Tramín. Deset tisíc lahví, kvasí v nerezu s řízenou teplotou. Ve skleničce je hodně plná slámově žlutá barva a vysoká smáčivost, 13% alkoholu. Na nose hodně plné a intenzivní, ovocné a tramínové, voňavý Tramín se prosadí i při deseti procentech. Žluté ovoce a tramín. V chuti slušná kyselina (bez jablečno-mléčného kvašení), svěží a živé, úplně suché, ovocné se žlutým ovocem a jablky. V chuti je Tramín už navíc, mně tam přebývá :-) ale je to příjemně ohlazené a možná, že těch deset procent Tramínu je krok vstříc masovému publiku a prodejnosti. Každopádně Tramín vínu dává bohatší chuť, ale já bych se bez ní obešel ve prospěch čistoty.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Dokaž, že jsi člověk! *