Dvakrát přerovský pravěk


Marek Ťápal a Jiří Kolář si od města Přerova pronajali pozemek a v roce 2014 na něm vysadili vinici. Už jsem o tom psal tady a tady. Pozemek je malý a vína dělají vlastně málo, ale už udělali několik vynikajících vín. Na vinici mají Chardonnay, Kerner, Tramín, Hibernal a Pinot Noir. Vymysleli si k tomu celou prezentaci postavenou na přerovských pravěkých vykopávkách a svérázné ambaláže. Abych to zkrátil, mě před několika lety dostali barikovanou šardonkou, taky Kerner byl dobrý. Je možné, že v tom hraje jistou roli podcenění, protože kdo by čekal úžasné víno z Přerova? Ale za Tramín 2022 dám ruku do ohně, je výborný.  

Mezolit Tramín červený 2022 zemské, Vinum Predmostensis
Štíhlá alsaská flétna, šroubovací uzávěr a výrazná černá etiketa. Jako bývalý reklamní agent vím, že bílá na černé se nemá, ale aspoň je to nápadné :-) Ve skleničce je výrazná, plnější slámově žlutá barva, na nose typická tramínová aromata (růže a glycerol) s pěknou čistotou. V chuti je to velmi tramínové počínaje slabší kyselinou (ale to je pro tramín typické) a plnějším tělem. Je to hodně suché se zvláštní zrnitou texturou (ale možná je to jen nedávným lahvováním a časem se víno ohladí do typické olejové textury) a závěr s lehoučkou kořenitou hořkostí. O technologii výroby nevím nic, jen podle nahořklého závěru jsem tipoval na krátkou maceraci slupek (a jinak nerezový tank?). Je to krásně harmonické a suché, takže 13,5% alkoholu nepřekvapí, zato překvapí svěžest a čistota. Možná se víno bude časem vyvíjet tradičním směrem, tedy k olejové textuře a glycerolu a ztratí jiskrnou svěžest, která mě teď baví nejvíc… takže doporučuju skoupit a vypít teď. Jsem odkojený sladkými alsaskými Tramíny a považuju se za odpůrce suchých Tramínů, ale tohle je paráda. Na webu visí cena 270 Kč, kupujte po krabicích!

Dvakrát měř, jednou řež, říká staré přísloví, taky jsem si nechal čtvrtl litru na další den. Mladické svěžesti a zrnité textury trochu ubylo, pocitově ubylo i cukru a plnosti, v závěru přibylo koření, zůstala čistota, a víno se projevuje víc jako předvídatelný suchý tramín. Stále je to výborné, ale hned po otevření to bylo ještě o celou třídu lepší. Abych se vrátil k předchozímu doporučení, kupovat po krabicích a vypít do roka!

Paleolit Chardonnay 2021 zemské, Vinum Predmostensis
Tady je příběh opačný, první den jsem si ani nenapsal poznámky. Ve vůni i v chuti byly jasné projevy malého sudu, vypil jsem míň než deci a původně jsem si myslel, že se to odbude bez degustačních poznámek a dárci jen vzkážu, že mě Chardonnay nebavilo, protože moc bariku. Dnešní poznáky jsou z druhého dne. (Možná se na tom ukazuje původně z prstu vycucané pravidlo, že otevřené víno v zašpuntované láhvi předvede první aproximaci vývoje za dvanáct měsíců :-) A samozřejmě barik – nevím, kdy víno lahvovali ale logicky mi vychází letošní jaro a to je na degustaci nebo konzumaci ještě brzy.

14% alkoholu, takže ač zemské víno, odhaduju to na horní hranici pozdního sběru. Barikových projevů je stále hodně, ale už jsou líp sladěné nebo spojené s vínem. V chuti je výborná kyselina, citrusy, zralé ovoce a pěkná koncentrace, když si odmyslím barik, tak i čistota. Sud zatím přidává i porci těkavek (já vím, že to mladé sudy šardonce dělají, ale… napsat to musím) a v závěru je zase koření, které se zdá ukazovat na kratší maceraci slupek, a hlavně štiplavé taniny ze sudu. Další den se nad zbytkem lahve ukazuje, že za stylovou podobností s Tramínem pravděpodobně je delší ležení na kvasničních kalech, alespoň podle vývoje lahve Chardonnay. Nebudu se omlouvat za absenci poznámek hned po otevření, ty by většinu čtenářů jen odradily, ale za tři roky by se tohle víno mohlo poskládat do tvaru podobného Chardonnay 2017, které mě kdysi dokonale okouzlilo.

2 thoughts on “Dvakrát přerovský pravěk

  1. Vladimíre děkujeme Vám velmi za recenzi.
    Zde pár poznámek k technologii výroby.
    TRAMÍN ČERVENÝ 2022
    Moravské zemské bílé suché
    alk. 13,5% zb.cukr 2,7 g/l kys. 4,3 g/l
    Přerov – Předmostí : Na Žernové
    technologie: 21,5NM při sklizni, 1 den macerace rmutu, spontánní kvašení, 7 měsíců na kvasnicích v akátovém sudu.
    CHARDONNAY 2021
    Moravské zemské bílé suché
    alk. 14 % zb. cukr 5,2 g/l kys. 8,4 g/l
    Přerov – Předmostí : Na Žernové
    Technologie : 22,5 NM při sklizni, hyperoxidace, spontánní kvašení, osm měsíců na barikovém sudu Seguin Moreau Fraicheur, battonage jedenkrát týdně.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Dokaž, že jsi člověk! *