Úvodem pohled z Populonie na moře a rovnou hlásím, že laciné Greco z Kampánie je letos bomba!
Jsme v Kampánii, Feudi di SG je místní špičkové vinařství (včetně rozlohy kolem 250 hektarů) a Greco di Tufo je typická místní bílá odrůda. Už jsem o tom psal před rokem v listopadu, oba největší italské maloobchodní řetězce měly za velmi nízké ceny několik vín od Feudi di SG a Mastroberardina. Neodolal jsem a vyzkoušel, před rokem jsem hodnotil výš Mastroberardino, ale letošní první lahev Greco di Tufo 2022 od Feudi di SG je bomba.
Greco di Tufo 2022 DOCG, Feudi di San Gregorio
Ambaláž je výborná, decentní a lahve vypadají v regálech nápadně, výrazně se odlišují od ostatních. Ve skleničce je plná, sytá citronově žlutá až do jablíčkového odstínu, na nose hodně svěží citrusy, středně intenzivní, ovocné. V chuti úplně suché, šťavnaté, se svěžím citrusovým nástupem kyseliny a reduktivním projevem, čisté citrusy, trochu čerstvých jablek a jen jako pohlazení jablečná hořčinka, která přechází v lehký kořenitý závěr. Středně plné s 12,5% alkoholu (a to jsme na italském Jihu!), dokonale čistý projev, krásná kyselina, paráda, nadšení. Dodatečně jsem si dohledal, že podobně nadšený jsem byl i před rokem. V hypermarketech za ceny mezi osmy a deseti EURO. Nestrádám a nestýská se mi.
Greco di Tufo 2022 DOCG, Mastroberardino
A pro srovnání i druhé vinařství, které italské vinařské ročenky řadí k absolutní špičce Kampánie. Taky 200 hektarů vinic a pro změnu štíhlá ryzlinková flétna. Ve skleničce je plná citronově žlutá barva s teplým odstínem, na nose středně intenzivní citrusy a jablka, angrešt, zralé žluté plody, trochu neurčitý nebo obtížně popsatelný projev. V chuti je víno úplně suché s výraznou, silnou kyselinou (hádám s neodbouranou jablečnou kyselinou), zpočátku citrusovo-jablíčkovým projevem, hodně reduktivní. Když se tochu nadýchne, přidá se k citrusům a jablíčkům lehký minerální projev a mírně štiplavá kořenitost, která tvoří zajímavý akord s ostrou kyselinou. 12,5% alkoholu a taky cena kolem deseti EURO. O dva dny později v otevřené lahvi je to mnohem lepší, harmoničtější i charakterističtější regionálně. Už tolik nevystupuje kyselina, víno má osobitý kořenitý projev (heřmánkový čaj!), šťavnatost, svěžest. Podle degustae je to klasická nerezovka vyrobená kompletně v nerezovém tanku s řízenou teplotou, ale dva dny v napůl vypité lahvi vínu pomohly.
Mastroberardino má Greco s typickým kapánským charakterem, Feudi ho má plnější, sebevědomější a bližší mezinárodním chutím. Tentokrát bych dal přednost Greku od Feudi, ale obě vína jsou vynikající.