Dva suché pozdní sběry od Erbesů

Úvodní fotka je ze 14. července, z degustace kabinetu 2022 z Erdener Treppchen ve Weingut Karl Erbes. Víno ještě stále nebylo nalahvované a šlo do lahví až v pondělí 7. srpna, což je na Mosele dost pozdě. Jednak je to jev, který budu v dalším textu ještě zmiňovat, jednak nechci mít v úvodních fotkách pořád jen fotky lahví :-) Ale kdo rozklikne zbytek článku, ten se dočká i fotek lahví!

2022 Erdener Treppchen Riesling Spätlese trocken, Karl Erbes
2022 Ürziger Würzgarten Riesling Spätlese trocken, Karl Erbes

Zatím jsem se novému ročníku Erbesových ryzlinků věnoval málo, dal jsem poznámky jen ke dvěma kabinetům. Zaprvé jsem si z německého výletu přivezl několik krabic dalších vín (a ještě stále jsem je všechny neotevřel) a zadruhé… Erbes lahvoval až v červenci a jeho ryzlinky, přivezené deset dní po nalahvování, vykazovaly některé nemilé projevy čerstvě nalahavovaných vín. Mně to často připadá jako projevy síry, ale možná je to jen nespojenost chutí, vyostřenost vjemů a z toho plynoucí deficit harmonie. Měsíční odklad není nic zásadního (vždycky se říkalo, že v březnu nalahvované ryzlinky je nejlíp otvírat v listopadu), ale už to snad nebude taková divočina jako na začátku července. A navíc Jürgen Hofmann lahvuje dřív, tak jsem začal jeho sylvány.

Začnu tradičně hubenějším 2022 Treppchen Spätlese. Už jsem dvakrát zmiňoval relativně pozdní lahvování, a je to poznat pouhým okem. Dvaadvacítky mají plnější žlutou barvu, než bývalo zvykem posledních deset let, za mě je to jasný projev delšího ležení na kvasničních kalech. Zároveň se zdá, že to letos s tenkostí (hubeností) Treppchen není tak výrazné, díky delšímu kontaktu s kvasnicemi působí víno plněji než dříve. Ale sepíšu to strukturovaně:

Slušně plná citronově žlutá barva, na nose středně intenzivní až intenzivní citrusové plody, bezový květ a mokré kamení, ale výrazně dominují citrusy. V chuti je to podobné, výrazný nástup kyseliny, citrony a limetky, svěžest. Pocitově je kyselina ostrá a víno hodně suché, přestože analytická data ukazují vyšší podíl cukru. Zrale ovocný projev a typický kamenitě minerální závěr, středně dlouhá dochuť. 11% alkoholu. Delším kontaktem s kvasničními kaly víno nabylo plnosti a serióznosti, ale neztratilo energii a svěžest, kyselina je spíš ostřejší než v předchozích letech.

2022 Würzgarten Spätlese: stejné poznámky o vzhledu. I tentokrát má Würzgarten o kousek plnější barvu než Treppchen, a rozdíl proti předchozímu roku je zřetelný. Na nose zpočátku hodně zralé ovoce až do aromat zmoklého podzimního listí. V chuti ostrý projev kyseliny, citrusy a bílé broskve, pocitově hodně suché až úplně suché. To jistě není pravda, analytická data ukazují stejné hodnoty kyselin a cukru, ale pocitově to je ostré, svěží a hodně suché. Plnější tělo a kromě počátečních citrusů to není jen ovoce, ale komplexnější projev s herbálními aromaty a minerálním závěrem. 10,5% alkoholu. Podle informací z degustace v Ürzigu sbírali hrozny s menší zralostí než pro předchozí Treppchen (proto nižší alkohol i zbytkový cukr), ale celkový dojem je zralejší. Za to (asi) můžou staré keře na Wurzgarten, Treppchen jsou mladší výsadby. Pro mě je ve víně hodně zralých a spálených tónů (pozůstatky horkého a suchého léta) a Treppchen je lehčí a líp se pije.

Už už jsem chtěl napsat závěrečnou (autorsky i čtenářsky vděčnou) myšlenku o tom, že v šedesátých letech byl Karl Erbes průkopníkem trendu moselských ryzlinků s vyšším zbytkovým cukrem a dnes jeho syn Stefan kormidluje vína k současnému trendu sušších vín, ale… sice se to hezky čte, ale nemusí to být vůbec pravda. Především proto, že ročník 2022 se vyznačoval velkým suchem a vinice nedostaly prakticky žádnou vodu, takže tím vína byla ovlivněna především (a podle některých projevů zralosti jsem si na to vzpomněl). Rozhodnutí kvasit spontánně a počkat na konec kvašení klidně o několik měsíců déle už je sice z kategorie vlastních rozhodnutí, ale jen podle degustace několika málo vín nedokážu říct, jestli za plností a zralostí vín je průběh počasí nebo čistě jen rozhodnutí vinaře. Podle pohledu z okna dostávají moselské ryzlinky právě teď možná víc srážek než za celý loňský rok, takže tuto otázku rozhodnou až další vína a další ročníky.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Dokaž, že jsi člověk! *