Dva ryzlinky, Morava a Alsasko

Ryzlink rýnský 2018 kabinet, Lahofer
Další dárek z velikonočního rozvozu Erbesových ryzlinků, tentokrát z moravského mainstreamového vinařství. Na zadní etiketě jsou kompletní analytická data, což je milé: alkohol 12%, zbytkový cukr 5,7 gramu, kyseliny 6,7 gramu, bezcukerný extrakt 24,2 gramu. Cukernatost při sběru 21 stupňů a skutečně víno působí jako na hraně mezi kabinetem a pozdním sběrem.  

Bordeaxská lahev a šroubovací uzávěr, ve skleničce je zářivá citronově žlutá barva. Na nose svěží vůně s citrusy, lípou a lehkým zemitým tónem. V chuti svěží s pěknou kyselinou, suché, lehké a zároveň důrazné, citronové s přídavkem žlutých plodů, všechno ovoce tak akorát zralé. Dotek medu i silná kyselina. V závěru mě trochu ruší zemitý tón zmiňovaný už ve vůni.

Riesling Grand Cru Muenchberg 2017, Léon Faller
Vinařství se sídlem v alsaském Itterswilleru. Moje znalosti končí tím, že je to v severní části Alsaska, asi napůl cesty mezi Strassbourgem a Colmarem. Vesnička s méně než třemi stovkami obyvatel, krásná krajina a mírné ceny jak z devadesátých let…

Štíhlá alsaská flétna a celokorek. Ve skleničce je hodně plná žlutá barva až do jablečných tónů, naznačuje typickou delší maceraci slupek. Na nose voskovo-medové, hutné, hodně zralé, ale zároveň jako by chyběla svěžest. V chuti je to typický alsaský ryzlink s delší macerací. Dobrý nástup chuti s kyselinou, med, zralé ovoce (až do fíků), plný projev, vyšší koncentrace, dlouhý kořenitý závěr a dlouhá dochuť. Technicky je to dokonalé, na druhou stranu… odhadem celodenní macerace slupek vykonala svoje, chybí mi lehkost. 13,5% alkoholu. Je to pěkný, harmonický, ale na můj vkus je tam všeho moc. Jenže… po několika hodinách jsem se k vínu vrátil, a dobře jsem udělal.

Druhý díl, po třech hodinách se k vínu vracím a dojem je mnohem smířlivější. Stále je to typický alsaský ryzlink s hutnějším projevem, vysokou koncentrací i alkoholem, s typickým medovo-propolisovým projevem, ale po třech hodinách se hrany ohladily a chutě spojily, závěrečné koření je mnohem líp zakomponované. Z původního trochu únavného ryzlinku se stalo zábavné a příjemné pití. Doporučuju dekantaci nebo odklad o den, je to veliká změna k lepšímu.

Týden v zařízeném apartmánu u Fallerů vyjde pro dva na 350 EURO. Za týden by se dalo provést degustace v deseti místích vinařstvích, ale vzhledem k zabrzděnému očkování proti Covidu je to pro letošek sci-fi. Místo dovolené v Alsasku si můžete koupit nejnovější Skleničkovy bedýnky s Vino Nobile di Montepulciano, toskánským Sangiovese z Tenuty di Gracciano, včetně Riservy 2015 a Nobile 2017. Podrobnosti jsou tady, přihlásit se můžete tady.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Dokaž, že jsi člověk! *