Důvěřuj, ale prověřuj! platí i pro degustační poznámky. Určitě to znáte, že některé dojmy jaksi nedrží v čase a že víno, ze kterého jste byli nadšení při degustaci ve vinařství někdy chutná doma jinak. I proto jsem při návštěvě u alsaských biodynamiků Kuentz-Bas koupil krabici vzorků k domácímu ověřování. V Husserenu jsem byl nadšený, ale měl jsem za sebou sedm set kilometrů za volantem a degustaci ihned po příjezdu, to bych byl jistě nadšený i z obyčejnějších zážitků, než biodynamicky vyrobené Grand Cru.
Pinot Gris 2013 Tradition, Kuentz-Bas
Středně plná světle žlutá barva, plnější citronovka. Ve vůni hodně ovocné, čisté, s dobrou kyselinou. V chuti pak skutečně slušný nástup kyseliny, středně vyzrálé i středně plné, slušné ovoce, svěžest a lehkost. Suché (jednička na devítibodové škále od suchého po sladké na zadní etiketě). Dobře pitelné a nápadné čistotou projevu. Nic světoborného, ale příjemné a čisté víno.
Pinot Gris 2012 Collection, Kuentz-Bas
Obě vína jsou z nakupovaných hroznů, tedy ne z vlastní biodynamické produkce Kuentz-Bas. Collection je vyšší řada s větším důrazem na terroir a na víně je to poznat. Světlejší slámová barva, ve vůni jasně pinotové, s křemennou mineralitou, kterou jsem si při degustaci ve vinařství pojmenoval jako střelný prach. V chuti koncentrované, s příjemnou (ale ne důraznou) kyselinou, plné v těle (zřejmě s delším ležením na kvasníičních kalech) a se zralejším ovocným projevem než předchozí Tradition. Hned po otevření nadchne jemnou perličkou na špičce jazyka a zřetelným minerálním závěrem až do křísnutí křemenem, lehkostí a zase tím, co je obecně společným jmenovatelem Kuentz-Bas, čistotou projevu. Suché až polosuché (trojka na devítibodové stupnici suché – sladké), harmonické, příjemné, pitelné víno.