Nechtěl jsem do titulku napsat, že jsou extrémně minerální, ale nabízelo se to. Taky jsou hodně suché, ne jen tak německy. Když Egon Schäffer napíše trocken, většinou to znamená do jednoho gramu zbytkového cukru.
2014 Riesling VDP.Ortswein Escherndorf trocken, Egon Schäffer
Po 2014 Silvaneru jsem se obával, že i Riesling ponese reduktivní znaky a bude potřebovat čtyři dny na provzdušnění, ale chyba. Riesling byl mnohem pitelnější už první den, ale projevem překvapil. Asi se na něm podepsal Muschelkalk, vápencové půdy s ulitami druhohorních mořských živočichů, které jsou pro Escherndorf typické, ale není to úplně typické podloží pro ryzlink.
Ve skleničce je výrazná žlutá barva s nazelenalými záblesky, ve vůni zralé citrusy a zajímavý minerální tón. V chuti je víno úplně suché, hodně plné, koncentrované až olejovité, se zralými citrusy a silnou kyselinou, travnatou štiplavostí a výraznou mineralitou, která jde projevem až do dehtových a živičných chutí. Je to hodně výrazné a ne úplně příjemné, brzy po otevření mi tyhle minerální projevy připomínaly hlavně nerezové šardonky z Burgundska. Alkohol 12,5%. Žádný mainstreamový líbivý ryzlink, spíš zajímavá ukázka ryzlinku z netypických půd.
2012 Escherndorfer Lump Riesling kabinett trocken, Egon Schäffer
Archivní lahev z doby před VDP ověnčená stříbrnou medajlí z portugalské soutěže 2015. Ve skleničce světlá citronově žlutá barva, na nose jemná citronově ryzlinková aromata s lehkým minerálním tónem cigaretového popelu a nové kůže. V chuti suché, lehké (včetně příjemné kyseliny), málo tělnaté, jen lehce ovocné do citrusů, ale zato výrazně minerální. Druhý dojem je, že to je nazrálejší (a trochu lehčí) verze předchozího ryzlinku. Minerální chutě se ohladily, víno se srovnalo a zharmonizovalo, působí jemněji, ale vápencový podklad vinice a odvozené minerální projevy zůstaly. 12,5% alkoholu. Mnohem příjemnější pití než první ryzlink, ale možná se ten první k podobnému projevu za dva až tři roky taky posune.